U BOARD ir.

ورود به حساب کاربری
مرا بخاطر بسپار
گذرواژه را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟ تنها سه گزینه برای ثبت نام ثبت نام

U BOARD ir.

ثبت نام
ثبت نام
لطفا تمامی موارد خواسته شده را تکمیل نمایید لطفا ایمیل معتبر وارد نمایید لطفا گذرواژه را بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید لطفا گذرواژه را مجددا بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید
آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی

در آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی یوبرد در طول 5 جلسه که ترکیبی از فیلم آموزش لحیم کاری به زبان فارسی و کلاس آنلاین رفع اشکال است ، از مونتاژ قطعات THD (معروف به قطعات DIP) تا پکیج های SMD و BGA امروزی با استفاده از هویه ، هیتر ، وان قلع ، آلتراسونیک ، Pic and Place ، Reflow Oven را در چهارچوب استانداردهای IPC بررسی می کنیم.

 مدرس  :   رضا اسدی   ویژگی   : لحیم کاری پایه تا حرفه ای
 نوع  :    فیلم + پشتیبانی آنلاین   تعداد دانشجو :    ۱۲۰۰ نفر
   تعداد جلسات :     ۵   هزینه آموزش :    ۱۸۰,۰۰۰  تومان

مهندس رضا اسدی مدیر یوبرد، طراح و تولید کنندۀ محصولات مبتنی بر میکروکنترلرها، مجری پروژه و مدرس آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها و برد مدار چاپی PCB، فعال در طراحی خودروهای الکتریکی

توضیحات آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی

معرفی آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی یوبرد

با پیشرفت چشمگیر علم الکترونیک ، تراکم پایه های قطعات در سطح بیشتر شده و در نتیجه نحوۀ مونتاژ هر نسل قطعات نسبت به نسل قبل متفاوت است. تراکم پایه های قطعات باعث شده که بردهای مدار چاپی کوچکتر شده و قطعات به یکدیگر نزدیک شوند. در نتیجه بطور کلی مونتاژ هر نسل بردها نسبت به نسل قبل متفاوت است. در نتیجه آموزش لحیم کاری حرفه ای یوبرد نیز متاثر از این تغییرات نبوده است.

 

چرا آموزش لحیم کاری قطعات الکترونیکی ؟ آیا من نیاز به آموزش لحیم کاری دارم؟

پاسخ به این سوال بسیار مهم را در پروسه زیر بررسی کنیم و در نهایت می بینیم که آیا نیاز به آموزش لحیم کاری داریم یا خیر. در ابتدا مراحل آموزش لحیم کاری و مونتاژ قطعات الکترونیکی را ببینیم که بصورت زیر است:

مرحله 1 : دانش نسبت به ابزار لحیم کاری ، پکیج قطعات الکترونیکی و مونتاژ قطعات الکترونیکی با پکیج های THD به عنوان شروع آموزش لحیم کاری

مرحله 2 : مونتاژ و لحیم کاری برخی قطعات الکترونیکی SMD

مرحله 3 : لحیم کاری قطعات الکترونیکی SMD در پکیج های متراکم تر (بطور مثال پکیج های BGA)

 

پیرامون مراحل فوق دو موضوع مهم مطرح می شود :

مورد 1 : در هریک از مراحل فوق چطور لحیم کاری کنیم که از 100 عدد برد مدارچاپی PCB مونتاژ و لحیم کاری شده کمتر از 2 درصد خطا داشته باشیم؟

شاید در نحوه لحیم کاری قطعات الکترونیکی برای یک عدد PCB ، اهمیت زیادی نداشته باشد که چند درصد خطا داشته باشیم. بخصوص اگر مونتاژ آن برای ما ساده باشد. اما وقتی قرار هست به زمینه تولید محصولات الکترونیکی به عنوان یک حرفه نگاه کنیم ( بطور مثال خدمات مونتاژ مدارات الکترونیک) این موضوع اهمیت پیدا می کند. چرا که اگر بصورت اصولی و با درصد خطای کم این کار را انجام ندهیم، حداقل ضرر آن این است که به همان نسبت خطا، از سود پروژه کسر خواهد شد و ... .

مورد 2 : آیا دانش ما نسبت به لحیم کاری، تاثیری در طراحی برد مدار چاپی دارد ؟

شاید برایتان پیش آمده باشد که در زمان طراحی PCB باتوجه به اینکه دانش خوبی نسبت به مونتاژ و لحیم کاری ندارید ، مجبور به استفاده از قطعاتی که راحت تر مونتاژ می شوند شده باشید. بطور کلی طراحی شما متاثر از دانش شما نسبت لحیم کاری شده است. هرچه نسبت به دنیای امروز قطعات الکترونیکی و مونتاژ و لحیم کاری آنها دانش بیشتری داشته باشیم، می توانیم طراحی برد مدار چاپی PCB بهتری داشته باشیم.

 

حال با بررسی موارد فوق پاسخ به سوال «آیا من نیاز به آموزش لحیم کاری دارم؟» را می توانیم ارائه کنیم. اگر 3 مرحلۀ مذکور را در حد مطلوب در موارد 1 و 2 تسلط داریم، نیاز به آموزش لحیم کاری نداریم. در غیر این صورت می توان مهمترین قدم بعدی یک طراح سیستم های الکترونیکی را « آموزش لحیم کاری و مونتاژ قطعات الکترونیکی» دانست.

مهارت مونتاژ صحیح قطعات الکترونیکی اهمیت بالایی دارد. از این مهارت می توان برای مونتاژ محصولات خود و یا به عنوان یک حرفه برای مونتاژ محصولات سفارشی استفاده کرد.

ابزارها و روش های مختلفی برای مونتاژ بوجود آمده است. برای انجام مونتاژ صحیح در کمترین زمان و هزینه ، باید انواع ابزار موجود را شناخته و بهترین روش را متناسب با شرایط پروژه انتخاب کنیم. شاید در کاری تصور کنیم که 50 درصد آن سود ما است. اما چنانچه روش صحیح را انتخاب نکنیم، امکان دارد علاوه بر اینکه هیچ سودی حاصل نشود، زمان بیشتری صرف شده و همچنین یک مبلغی بابت جبران آن بپردازیم. انتخاب صحیح ابزار و روش مونتاژ نیاز به دانش پیشین در این زمینه دارد. در آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی یوبرد با ترکیبی از فیلم آموزش لحیم کاری و کلاس آنلاین رفع اشکال این موارد تشریح شده است.

 

چرا آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی یوبرد ؟

هدف یوبرد تدارک دیدن آموزشی جامع و استاندارد برای مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی از شروع به کار تا قطعات متراکم در انواع روش ها است. در ادامه با ارائه ویژگی های آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی یوبرد، این موضوع را متوجه می شویم.

 1. مونتاژ و لحیم کاری اصولی

در این آموزش صرفا مونتاژ یک قطعه مدنظر نیست. روش های مختلف مونتاژ بررسی شده و بهترین روش آن ارائه می شود. بطور مثال در یک قطعه BGA با استفاده از هویه و سیم قلع ، هویه و خمیر قلع، هیتر و خمیر قلع، ترکیب هویه و هیتر ، دستگاه Reflow Oven و خمیر قلح مونتاژ می شود. و مزایا و معایب هر روش در کاربردها تشریح می شود.

 1. نکات مطرح شده باتوجه به استانداردها

شاید دیدگاه هر شخص در رابطه با مونتاژ با نظر دیگری متفاوت باشد. همچنین امکان دارد پس از مونتاژ در زمان تست ، مدار مشکلاتی داشته باشد یا اینکه در آینده مشکلاتی برای آن پیش بیاید. در این میان باید که پاسخ را در استانداردهای IPC یافت. در آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی یوبرد، استانداردهای IPC در زمینۀ مونتاژ بررسی می شود. این مورد باعث خاطر جمعی دانشپذیران از اینکه این مطالب طبق استاندارد بیان شده و سلیقه ای نیست ، می شود. نمونه ای از بررسی استانداردهای IPC در لینک « استاندارد IPC در مونتاژ پین هدر Pin Header روی برد مدار چاپی PCB » ارائه شده است.

 1. جامعیت

در این آموزش تمامی مطالب مربوط به مونتاژ انواع قطعات الکترونیکی از قطعات THD تا پکیج های قطعات امروزی بررسی می شود. همچنین برای مونتاژ انواع پکیج ها از روشهای مختلف استفاده شده و همچنین تفاوت و مورد استفاده هر روش بیان می شود. کار مونتاژ قطعات الکترونیکی در منزل با استفاده از هویه و هیتر و با استفاده از دستگاه های قدرتمند در این آموزش بررسی می شود. همچنین آموزش مونتاژ و دمونتاژ قطعات smd و دیگر قطعات نیز در این آموزش انجام می شود. باتوجه به سرفصل ها می توان این آموزش را جامعترین آموزش مونتاژ قطعات الکترونیکی دانست.

مخاطبین آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی یوبرد

این آموزش مختص دانشپذیران از رشته های خاص نبوده و علاقه مندان مونتاژ اصولی و استاندارد بردهای الکترونیکی در روش های مختلف ، مخاطب آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی یوبرد هستند.

آیا این آموزش برای من مناسب است؟ در صورت شبهه در اینکه آیا این آموزش برای شما مناسب است یا خیر ، می توان در قسمت «نظرات» سوال خود را مطرح بفرمایید.

نمونه فیلم آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی در معرفی ابزارهای مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی ، مونتاژ قطعات THD و استانداردهای IPC مربوطه – (جلسه 1)

نمونه فیلم آموزش مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی در معرفی پکیج انواع قطعات الکترونیکی ، مونتاژ و لحیم کاری قطعات SMD و استانداردهای IPC مربوطه – (جلسه 2)

سوالات متداول

 • آیا آموزش لحیم کاری و مونتاژ قطعات الکترونیکی با استفاده از دستگاه انجام می شود؟

  هم با استفاده از هویه و هیتر و هم با استفاده از وان قلع و دستگاه های Pic and Place و Reflow Oven انجام می شود.

 • آیا آموزش لحیم کاری و مونتاژ قطعات الکترونیکی از پایه انجام می شود؟

  بله. از معرفی ابزارهای مونتاژ قطعات الکترونیکی آغاز می شود.

 • چه ابزارهایی برای آموزش لحیم کاری و مونتاژ قطعات الکترونیکی نیاز داریم؟

  ابزارهای مورد نیاز بسته به اینکه قصد داشته باشید در چه سطحی به مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی بپردازید، متفاوت است. در جلسه اول آموزش پاسخ به این سوال تشریح می شود.

اگر دیدگاهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.
نویسنده: علی جهان شاهی تاریخ: ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۱۰:۵۶:۵۸ ق.ظ
سلام آقای اسدی. حدودا این آموزش کی تکمیل میشه؟ فکر میکردم این آموزش تکمیل باشه. در جریان هستم که چند سالی هست این آموزش رو حضوری برگزار می کردید. فیلم اون آماده نیست درسته؟
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۰۷:۱۷ ق.ظ

سلام. بله فیلم های اون در نوروز 99 مثل خیلی دیگه از آموزش هایی که به زودی هستند، آماده میشه.

فرم پاسخ به دیدگاه