U BOARD ir.

ورود به حساب کاربری
مرا بخاطر بسپار
گذرواژه را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟ تنها سه گزینه برای ثبت نام ثبت نام

U BOARD ir.

ثبت نام
ثبت نام
لطفا تمامی موارد خواسته شده را تکمیل نمایید لطفا ایمیل معتبر وارد نمایید لطفا گذرواژه را بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید لطفا گذرواژه را مجددا بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید
آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط | یوبرد

در آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط یوبرد در طول 8 جلسه که ترکیبی از فیلم آموزش میکروکنترلر ARM LPC1768 و کلاس آنلاین رفع اشکال است ، تئوری صحیح و دقیق تمام سرفصل ها و نمونه کدهای متعدد عملیاتی که با دو روش 1_ رجیستری و 2_ استفاده از کتابخانه های CMSIS برای میکروکنترلر LPC1768 نوشته شده اند را بررسی می کنیم. همچنین آموزش ها با میکروکنترلرهای دیگر بطور مثال میکروکنترلرهای STM32 مقایسه می شود.

 مدرس  :   رضا اسدی   ویژگی   : شروع دنیای ARM LPC1768
 نوع  :    فیلم + پشتیبانی آنلاین   تعداد دانشجو :    ۱۲۰۰ نفر
   تعداد جلسات :     ۸   هزینه آموزش :    ۲۱۰,۰۰۰  تومان

مهندس رضا اسدی مدیر یوبرد، طراح و تولید کنندۀ محصولات مبتنی بر میکروکنترلرها، مجری پروژه و مدرس آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها و برد مدار چاپی PCB، فعال در طراحی خودروهای الکتریکی

توضیحات آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط

معرفی آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط یوبرد

به عنوان مقدمه ای برای معرفی آموزش میکروکنترلرهای LPC1768 یوبرد ، به معرفی شرکت NXP بپردازیم. شرکت PHILIPS یک شرکت هلندی در سال 1891 با هدف تولید لامپ های الکتریکی توسط جرارد فیلیپس تاسیس شد. پس از آن به مرور زمان ، زمینه فعالیت خود را گسترش داده و با ورود به اکثر زمینه های برق والکترونیک از جمله لوازم روشنایی ، لوازم خانگی ، پزشکی و ... و با بیش از 122هزار نفر کارمند در 60 کشور جهان ، به یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکننده لوازم و تجهیزات برق و الکترونیک تبدیل شده است. یکی از حوزه های فعالیت این شرکت ، تولید نیمه هادی بوده که در سال 1953 آغاز شد و به این منظور یک زیرمجموعه از شرکت PHILIPS تحت عنوان Philips Semiconductor در شهر هلند آغاز بکار کرد. این شرکت در سال 2006 فروخته شده و نام آن به NXP تغییر کرد. اکنون شرکت NXP در هلند با بیشن از 23هزار نفر کارمند در زمینه تولید نیمه هادی یکی از بزرگترین شرکت های ساخت نیمه هادی است. این شرکت در سال 2016 بیشترین فروش تراشه های میکروکنترلری را در بازار دنیا داشته و هم اکنون از 5 شرکت برتر سازندۀ میکروکنترلرها در دنیا است. ( معرفی دنیای میکروکنترلرها )

شرکت NXP در ساخت میکروکنترلرهای خود از معماری های مختلف پردازنده های ARM استفاده می کند. چنانچه به سایت NXP مراجعه کنیم ، مشاهده شود که در قسمت محصولات ، دو دسته میکروکنترلر دسته بندی Kinetis و LPC قرار دارد. در دسته بندی Kinetis میکروکنترلرهای شرکت Freescale که در سال 2015 به شرکت NXP ملحق شد قرار دارد. برای آموزش میکروکنترلرهایARM  شرکت NXP توسط یوبرد، یکی از میکروکنترلرهای خانواده LPC17xx به شمارۀ LPC1768 انتخاب شده است. این میکروکنترلر از اولین و معروف ترین میکروکنترلرهای با پردازندۀ ARM بود که به کشور وارد شد و اکثرا در آموزش میکروکنترلرهایARM  سری LPC از میکروکنترلر LPC1686 استفاده شده است.

چرا آموزش میکروکنترلرهای ARM  شرکت NXP ؟

از نظر تنوع ، به روز بودن ، قدرتمند بودن سخت افزار محصولات در تمامی زمینه های محصولات میکروکنترلری شرکت NXP از شرکت ST قوی تر است. این موضوع در تمام  یا دست کم در اکثر محصولات میکروکنترلری مشاهده می شود. شاید در ذهن برخی خوانندگان کم آشنا با این شرکت ها ، پذیرش این جمله کمی سخت باشد. سعی میکنیم با ذکر چند مثال سعی این موضوع را شفاف کنیم . بطور مثال در پایان سال 2019 اگر به میکروکنترلرهای شرکت NXP نگاه کنیم ، میکروکنترلر i.MX RT1170 را می بینیم که اولین میکروکنترلر با فرکانس گیگاهرتز 1Ghz با دو پردازندۀ Arm Cortex-M7  و Cortex-M4  است. درحالی که قدرتمندترین میکروکنترلرهای شرکت ST ، میکروکنترلرهای سری STM32H7 با حداکثر 480 Mhz فرکانس کاری است.

 

از طرفی یک طراح سیستم های الکترونیکی در بسیاری از کاربردهای خاص نیازمند استفاده از تراشه های این شرکت می شود. بطو مثال در کاربرد خودرویی اگر نیاز به استفاده از تراشه هایی برای استفاده در سیستم امنیت خودرو برای قابلیت PEPS Passive Entry Passive Start که دو باند فرکانسی UHF و LF کار کند یا  تراشه های مخصوص TPMS Tire Pressure Monitoring System داشته باشیم. چنین تراشه هایی را در میان محصولات شرکت ST پیدا نمی کنیم درحالی که در محصولات شرکت NXP این تراشه ها را می توانیم پیدا کنیم . همچنین بطور مثال در مبحث TPMS می توان گفت که بهترین تراشۀ دنیا ساخت شرکت NXP است.

مثال دیگر از کاربردهای خودرویی مبحث اتوپایلوت یا Advanced Driver Assistance Systems (ADAS) بوده که یکی از سخت افزارهای مورد نیاز آن رادارهای خودرویی Automotive Radar است. رادارهای فرکانس 77 Ghz دستاوردی نوین در دنیا بوده که شرکت ST یک فرستنده گیرنده رادار 77 گیگ با نام STRADA770M دارد. درحالی شرکت NXP در این زمینه 3 محصول دارد.

می توان گفت که تمامی یا اکثر طراحان حرفه ای در دنیای میکروکنترلرها ، در طول دوران کاری خود نیاز به استفاده از میکروکنترلرهای شرکت NXP پیدا خواهند کرد. از این رو یوبرد اقدام به برگزاری آموزش مقدماتی و متوسط LPC1768 و همچنین آموزش پیشرفته LPC1768 کرده است.

چرا آموزش میکروکنترلرهای ARM STM32 مقدماتی و متوسط یوبرد ؟

 1. به روز بودن

باتوجه به اینکه میکروکنترلرهای LPC1768 از اولین میکروکنترلرهای ARM در کشور بوده ، در همان ابتدا برای این میکروکنترلرها آموزش هایی ارائه شده و اکثرا آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مربوط به همان زمان ورود این تراشه ها بوده و بروز رسانی نشده است. یکی از وجوه تمایز اصلی آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط یوبرد ، که ترکیبی از فیلم آموزش میکروکنترلر ARM LPC1768 و کلاس آنلاین بوده، انجام چند ویرایش بر روی این آموزش از سال 1395 تا الان است. این امر باعث شده که سرفصل ها و پروژه های انجام شده در آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 یوبرد منطبق بر نیاز فعلی کشور باشد . این مورد نه تنها برای این آموزش بلکه بر روی اکثر آموزشهای یوبرد صادق است.

 1. هم رجیستری و هم CMSIS

آیا می شود که شخصی ادعای اشراف بر یک میکروکنترلر را داشته باشد اما تنها مقدار دهی مستقیم به رجیسترها یا تنها کار با کتابخانه های CMSIS را بداند؟ بطور بدیهی پاسخ به این سوال منفی است. در آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط یوبرد ، به این نکته توجه شده که دانشپذیران پس از آموزش ، انجام پروژه ها با استفاده از مقدار دهی مستقیم به رجیسترها و همچنین با استفاده از کتابخانه های CMSIS را آموخته باشند.

همچنین دیگر ویژگی های آموزش های میکروکنترلرها در یوبرد از جمله مقایسه با دیگر میکروکنترلرها بطور مثال میکروکنترلرهای AVR یا میکروکنترلرهای STM32 ، و بررسی نکات مهم و کاربردی برای سرفصل ها برای این آموزش نیز صادق است.

مخاطبین آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط یوبرد

دانشپذیران علاقه مند به آموختن کار با میکروکنترلر  LPC1768  بصورت اصولی و با دانش نسبت به ریز جزئیات و بدون وجود هیچ نکتۀ مبهم در سرفصل های مربوطه ، همچنین افرادی که در این زمینه فعالیت دارند و یا آموزشی را گذرانده اند اما تنها با یکی از روش های مقدار دهی مستقیم به رجیسترها و یا کتابخانه های HAL کار کرده اند و بطور کلی تسلط بالایی نسبت به موضوعات آموخته شده نمی بینند مخاطب آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط یوبرد هستند.

پیش نیاز آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط یوبرد

 1. زبان برنامه نویسی C ویژه میکروکنترلرها

آموزش برنامه نویسی میکروکنترلر LPC1768 و بطور کلی آموزش برنامه نویسی C یا C++ مورد بحث این آموزش نبوده و فرض بر این است که شرکت کنندگان بر این زمینه اشراف دارند. برای کدنویسی اصولی و حرفه ای و در نتیجه بهره بری خوب از این آموزش ، پیشنهاد می شود که آموزش «زبان برنامه نویسی C ویژۀ میکروکنترلرها» را قبل یا همزمان با این آموزش شرکت کرده باشید.

 1. یک میکروکنترلر 8 بیتی مثل میکروکنترلرهای AVR

سرفصل های این آموزش با فرض این بیان می شوند که مباحث مربوطه را در یک میکروکنترلر دیگر بطور مثال میکروکنترلرهای AVR آشنایی هرچند اندک داریم. به دانشپذیرانی که با هیچ میکروکنترلر دیگری آشنایی نداشته و قصد شروع آموزش دنیای میکروکنترلرها با این آموزش را دارند پیشنهاد می شود که در این آموزش شرکت نکنند. می توانند ابتدا آموزش AVR را شرکت کرده و سپس در این آموزش شرکت کنند و یا اینکه بصورت همزمان با این آموزش در آموزش AVR نیز شرکت کنند. (لینک آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد)

بدون آموزش میکروکنترلرهای AVR در آموزش میکروکنترلرهای ARM STM32 یا میکروکنترلرهای  ARM LPC شرکت کنیم؟

دانش نسبت به یک میکروکنترلر 8 بیتی مثل میکروکنترلرهای AVR پیش نیاز تقریبا تمامی آموزش های میکروکنترلرهای امروزی است. اگر یک دوره آموزشی اختصاصی یا اینکه یک دوره آموزشی میکروکنترلرهای 32بیتی بدون نیاز به پیش نیاز میکروکنترلرهای AVR مشاهده کردید ، می توانید شرکت کنید. اما در این شرایط باز هم پیشنهاد می شود قبل از آن با یک میکروکنترلر 8 بیتی آشنایی داشته باشیم. فعالیت بصورت حرفه ای در زمینۀ میکروکنترلرها نیازمند دانش نسبت به چند میکروکنترلر از شرکت های مختلف است. امکان دارد که در میان این میکروکنترلرها تنها یکی از آنها به عنوان میکروکنترلر تخصصی برای یک شخص انتخاب شود. اما دانش نسبت به چند میکروکنترلر از شرکتها و با ویژگی های متفاوت برای کارکردن بصورت حرفه ای در زمینۀ میکروکنترلرها نیاز است . در نتیجه پیشنهاد می شود حتی اگر که هدف اصلی آموختن یک میکروکنترلر قوی امروزی است ، آموزش را از یک میکروکنترلر 8 بیتی مثل میکروکنترلرهای AVR یا میکروکنترلرهای PIC شروع بفرمایید. دوره های آموزشی میکروکنترلرهای 32 بیتی مثل این آموزش و یا « آموزش STM32 پیشرفته » و یا « آموزش میکروکنترلرهای  ARM LPC1768 » با پیش فرض این که دانشپذیران با یک میکروکنترلر 8 بیتی آشنایی دارند یا بصورت همزمان با این دوره شرکت کرده اند ، انجام می شود.

آیا آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 برای من مناسب است؟ در صورت شبهه در اینکه آیا این آموزش برای شما مناسب است یا خیر ، می توان در قسمت «دیدگاه» سوال خود را مطرح بفرمایید.

سوالات متداول

 • مقدار دهی مستقیم به رجیسترها یا استفاده از کتابخانه های CMSIS ؟

  در آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط یوبرد نمونه کدها به دو روش رجیستری و همچنین کتابخانه های CMSIS با استفاده از نرم افزارهای Keil انجام می شوند.

 • از نرم افزار شبیه ساز استفاده می شود؟ نمونه کدها در عمل تست می شوند؟

  از نرم افزار شبیه ساز در آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط یوبرد استفاده نمی شود. تمامی نمونه کدها در عمل بر روی برد توسعه LPC1768 یوبرد ارزیابی می شوند.

 • مطالب بیان شده برای دیگر خانواده های میکروکنترلرهای ARM LPC نیز قابل استفاده است؟

  سرفصل هایی که در آموزش میکروکنترلر ARM LPC1768 مقدماتی و متوسط یوبرد بیان می شود را می توان بطور کلی برای آموزش دیگر خانواده های میکروکنترلرهای ARM LPC استفاده کرد. اما این سرفصل ها در جزییات با هم تفاوت دارند و هرچند به عنوان خط و مشی آموزش می توان استفاده کرد اما نمی توان برای کار با دیگر خانواده های میکروکنترلرها به عنوان مرجع مورد استفاده قرار داد.

اگر دیدگاهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.
فرم پاسخ به دیدگاه