U BOARD ir.

ورود به حساب کاربری
مرا بخاطر بسپار
گذرواژه را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟ تنها سه گزینه برای ثبت نام ثبت نام

U BOARD ir.

ثبت نام
ثبت نام
لطفا تمامی موارد خواسته شده را تکمیل نمایید لطفا ایمیل معتبر وارد نمایید لطفا گذرواژه را بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید لطفا گذرواژه را مجددا بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید
آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط | یوبرد

در آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط در طول 8 جلسه که ترکیبی از فیلم آموزشی AVR و کلاس آنلاین رفع اشکال است ، تئوری صحیح و دقیق تمام سرفصل ها و نمونه کدهای متعدد عملیاتی در رابطه با میکروکنترلرهای AVR که تمامی نمونه کدهای آموزش با استفاده از دو نرم افزار CodeVision و همچنین Atmel Studio(بهترین نرم افزار در این زمینه) نوشته شده را بررسی می کنیم. همچنین در آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد ، سرفصل ها با میکروکنترلرهای دیگر بطور مثال میکروکنترلر  LPC1768 و میکروکنترلرهای ARM STM32 مقایسه می شود.

 مدرس  :   رضا اسدی   ویژگی   : شروع دنیای میکروکنترلرها
 نوع  :    فیلم + پشتیبانی آنلاین   تعداد دانشجو :    ۱۲۰۰ نفر
   تعداد جلسات :     ۸   هزینه آموزش :    ۲۱۰,۰۰۰  تومان

مهندس رضا اسدی مدیر یوبرد، طراح و تولید کنندۀ محصولات مبتنی بر میکروکنترلرها، مجری پروژه و مدرس آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها و برد مدار چاپی PCB، فعال در طراحی خودروهای الکتریکی

توضیحات آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط

معرفی آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط

میکروکنترلرهای AVR ساخت شرکت Atmel هستند. شرکت Atmel در سال 2016 توسط شرکت Microchip Technology خریداری شد. در حال حاضر میکروکنترلرهای AVR توسط شرکت Microchip Technology به فروش می رسند. قبل از آن شرکت Atmel در زمینۀ طراح و تولید نیمه هادی ها فعالیت داشت. شرکت Atmel در سال 1984 تاسیس شد. محصولاتی که این شرکت در زمینۀ میکروکنترلرها ساخته بود شامل  میکروکنترلرهای AVR 8 بیتی  ، میکروکنترلرهای AVR 32 بیتی  ، میکروکنترلرهای ARM 32 بیتی  ، میکروکنترلرهای کاربرد خودرویی automotive  ، و میکروکنترلرهای  8051 فعالیت داشت. (اطلاعات بیشتر در رابطه با دنیای میکروکنترلرها)

 

چرا آموزش میکروکنترلرهای AVR ؟

همانطور که می دانیم شرکتهای مختلف در دنیا میکروکنترلر ساخته و می سازند . بسیاری از آنها برای یک دوره کوتاه و با مخاطبین محدود مورد استفاده قرار می گیرند. اما گاهی یک محصول در سطح دنیا فروشی بالا داشته و سالهای بسیار ، حتی پس از ورود رقبای قوی ، فروش مطلوبی دارد. در سال های اخیر علارقم ورود انواع تراشه های میکروکنترلری به بازار کشور ، کماکان میکروکنترلرهای AVR از پرفروش ترین میکروکنترلرهای بازار کشور بوده و در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده هستند . در بسیاری از پروسه های آموزشی ، آموزش AVR همیشه شروعی برای آموزش میکروکنترلرهای جدیدتر مثل میکروکنترلرهای ARM STM32 بوده و میکروکنترلرهای جدیدتر با پیش نیاز آموزش میکروکنترلرهای AVR ارائه می شوند. باتوجه به مطالب مذکور، دوره آموزشی میکروکنترلرهای AVR همیشه به عنوان پایۀ ثابت آموزشهای یوبرد بوده است. که در این اثر بصورت ترکیبی از فیلم آموزشی AVR و کلاس آنلاین رفع اشکال ارائه شده است.

 

ویژگی ها و وجوه تمایز آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد

یوبرد سعی بر برگزاری آموزش اصولی AVR را داشته است. پس از برگزاری چندین دوره آموزشی AVR به نظر به این هدف رسیده ایم. در بررسی ویژگی ها و وجوه تمایز به تشریح این موضوع می پردازیم:

 1. استفاده از نرم افزار Atmel Studio

می توان گفت بهترین نرم افزار (یا حداقل از بهترین نرم افزارها) در بین تمامی نرم افزارهای IDE برای میکروکنترلرهای تمامی شرکت ها در دنیا نرم افزار Atmel Studio است. یوبرد مفتخر است که اولین دوره آموزشی AVR با استفاده از نرم افزار  Atmel Studio را ارائه کرده است. در دوره مجازی AVR یوبرد پس از آموزش Atmel Studio و همچنین آموزش CodeVision ، نمونه کدهای تمامی سرفصل ها در دو نرم افزار CodeVisionAVR و همچنین نرم افزار قدرتمند AtmelStudio انجام شده ، عملکرد مدار در شبیه ساز و همچنین فیلم نتیجه آنها در عمل را خواهیم دید و تمامی این نمونه کدها به همراه فایل شبیه ساز در پیوست آموزش نیز وجود دارند.

 1. سرفصل های آزموده شده

از سال 95 تا الان در هر دوره سرفصل های آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد به نوعی دچار تغییر شده و از تابستان 98 به یک سرفصل های آزموده شده و جامع رسیده ایم. این سرفصل ها به علاوۀ سرفصل های آموزش میکروکنترلرهای AVR پیشرفته ، تمامی مطالب مورد نیاز کار با میکروکنترلرهای AVR را پوشش می دهند.

 1. قدم به قدم تئوری ، منتهی به انجام کاربردهای عملی

در آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد تمامی سرفصل ها بلااستثنا ، پس از بررسی تئوری و نوشتن نمونه کد ، نتیجۀ آن در عمل بر روی برد توسعه ATmega 64 Pin یوبرد  برنامه ریزی و مشاهده می شود. همچنین در هر مبحث پس از بیان تئوری ، نکات استفادۀ عملیاتی آن ذکر می شود.

 1. ارتباط مستقیم با دیتاشیت و رجیسترها

همانطور که میدانیم بسیاری از منابع فارسی در زمینه میکروکنترلرها ، ترجمه بوده و در بسیاری از آنها اشتباهاتی وجود دارد که تاثیرات بسیار نامطلوبی دارد. در آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد دیتاشیت های ارائه شده توسط شرکت های سازنده ، مرجع آموزش است. این موضوع باعث مرتفع شدن مشکلات مذکور ، تسلط بیشتر بر مبحث موردنظر و افزایش توانایی تحلیل منابع زبان انگلیسی می شود.

از طرفی بر این مورد اعتقاد داریم که در شروع آموزش های میکروکنترلری استفاده از توابع سطح بالا اشتباه است. در نتیجه در هیچ یک از مباحث توابع آمادۀ سطح بالا استفاده نشده است. در تمامی سرفصل ها ، از مقدار دهی مستقیم به رجیسترها استفاده می شود.

 1. نکات هر سرفصل از زمانبرترین قسمت ها

در آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد هدف تنها ذکر سرفصلها نیست. ذکر نکات مهم و عملیاتی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. تمامی سرفصل های آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد با ذکر نکات عملیاتی در کاربردها همراه است.

 1. مقایسه با میکروکنترلرهای ARM STM32 و میکروکنترلرهای ARM LPC

در تمامی سرفصل های آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد ، مطالب گفته شده با میکروکنترلرهای دیگر شرکت ها بخصوص میکروکنترلرهای ARM STM32 و میکروکنترلرهای  ARM LPC ، مقایسه می شود. این امر از مهمترین عوامل در آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط برای گسترش فعالیت دانشپذیران است.

مخاطبین آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط

دانشپذیران علاقه مند به شروع دنیای میکروکنترلرها با دانستن ریز جزئیات و علاقه مندان به آموختن اصولی میکروکنترلرهای AVR در دو نرم افزار Code Vision AVR و همچنین نرم افزار Atmel Studio مخاطب آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط هستند.

پیش نیاز آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد

آشنایی با زبان برنامه نویسی C:

بدون آشنایی با زبان برنامه نویسی C کد نویسی برای میکروکنترلرها ممکن نیست. لذا چنانچه در گذشته نسبت به زبان برنامه نویسی C آشنایی ندارید حتما در آموزش « برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C » را قبل یا همزمان با این آموزش شرکت بفرمایید.

آیا این آموزش برای من مناسب است؟ در صورت شبهه در اینکه آیا این آموزش برای شما مناسب است یا خیر ، می توان در قسمت « دیدگاه » سوال خود را مطرح بفرمایید.

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط در نصب نرم افزارها ، شناخت دنیای میکروکنترلرها و واحد IO در میکروکنترلرهای AVR - (جلسه 1)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط در راه اندازی 7 Segment ، LCD کارکتری و وقفه خارجی در میکروکنترلرهای AVR - (جلسه 2)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط در روش های برنامه ریزی ، فیوز بیت ها و بستری سخت افزاری برای میکروکنترلرهای AVR - (جلسه 3)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط در واحد مبدل آنالوگ به دیجیتال ADC در میکروکنترلرهای AVR -(جلسه 4)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط در واحد تایمر کانتر Timer Counter های 8 بیتی در میکروکنترلرهای AVR - (جلسه 5)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط در واحد تایمر کانتر Timer Counter 16 بیتی در میکروکنترلرهای AVR - (جلسه 6)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط در واحد یوزارت USART یا UART در میکروکنترلرهای AVR قسمت اول - (جلسه 7)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط در واحد یوزارت USART یا UART در میکروکنترلرهای AVR قسمت دوم - (جلسه 8)

سوالات متداول

 • از چه نرم افزاری در آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط استفاده می شود ؟

  در آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد تمام نمونه کدها با استفاده از نرم افزار Atmel Studio و همچنین نرم افزار Code Vision AVR نوشته می شود و در پیوست آموزش نیز برای دانلود وجود دارند.

 • میکروکنترلر مورد استفاده در آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط چیست؟

  در آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد میکروکنترلر ATmega128a یا میکروکنترلر ATmega64A بر روی سخت افزار برد توسعه ATmega 64 Pin یوبرد تدارک دیده شده است. (تفاوت این دو میکروکنترلر در حافظه های آنها است که در آموزش تاثیری ندارد.)

 • از نرم افزار شبیه ساز استفاده می شود؟ نمونه کدها در عمل تست می شوند؟

  از نرم افزار شبیه ساز پروتئوس Proteus در آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد استفاده می شود. همچنین تمامی نمونه کدها در عمل بر روی برد توسعه ATmega 64 Pin یوبرد ارزیابی می شوند.

 • چرا میکروکنترلر Atmega64 برای آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط انتخاب شده است؟

  این میکروکنترلر در بین میکروکنترلرهای AVR یک میکروکنترلر میان رده بوده و امکانات آن نیاز ما برای آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط را مرتفع می کند. استفاده از میکروکنترلری مثل میکروکنترلر Atmega32 نیاز ما در برخی پروژه های آموزش را مرتفع نمی کند.

اگر دیدگاهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.
نویسنده: ali-kian تاریخ: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۸:۵۵:۰۳ ب.ظ
بدون اغراق، بهتر از این آموزش برای میکروکنترلرهای AVR توی کشور که مطمئنا نیست‌. فکرنکنم توی دنیا هم با این جزئیات وجود داشته باشه‌. خیلی ممنون از استاد اسدی عزیز.
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۳:۴۵:۴۳ ب.ظ

سلام خیلی ممنون. خواهش میکنم نظر لطفتونه

فرم پاسخ به دیدگاه