U BOARD ir.

ورود به حساب کاربری
مرا بخاطر بسپار
گذرواژه را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟ تنها سه گزینه برای ثبت نام ثبت نام

U BOARD ir.

ثبت نام
ثبت نام
لطفا تمامی موارد خواسته شده را تکمیل نمایید لطفا ایمیل معتبر وارد نمایید لطفا گذرواژه را بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید لطفا گذرواژه را مجددا بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید
آموزش ماژول SIM808 | یوبرد

در آموزش ماژول های SIM800 در طول 4 جلسه که ترکیبی از فیلم آموزشی SIM800 و کلاس آنلاین رفع اشکال است ، به 1- شناخت هرچه بیشتر ماژول های خانوادۀ SIM800 (شامل SIM808, SIM800C و ...) ، 2- طراحی و پیاده سازی سخت افزار اصولی برای ماژول های SIM800 و 3- کدنویسی اصولی برای ماژول های SIM800 خواهیم پرداخت.

 مدرس  :   رضا اسدی   ویژگی   : SIM800 اصولی و حرفه ای
 نوع  :    فیلم + پشتیبانی آنلاین   تعداد دانشجو :    ۱۲۰۰ نفر
   تعداد جلسات :     ۴   هزینه آموزش :    ۱۶۰,۰۰۰  تومان

مهندس رضا اسدی مدیر یوبرد، طراح و تولید کنندۀ محصولات مبتنی بر میکروکنترلرها، مجری پروژه و مدرس آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها و برد مدار چاپی PCB، فعال در طراحی خودروهای الکتریکی

توضیحات آموزش ماژول SIM808

معرفی آموزش ماژول های SIM800 یوبرد

از مباحث پر استفاده در دنیای طراحی در اکثر زمینه ها ، از جمله سیستم های مکانیکی ، الکترونیکی ، مخابراتی و ... ، اتصال طرح و محصول به 1_شبکه جهانی اینترنت ، 2_شبکه GSM و یا 3_شبکه موقعیت یاب (بطور مثال GPS)، به منظور مانیتور و فرمان بر روی آن سیستم ها از راه دور است. روش های مختلفی به منظور اتصال به این شبکه ها وجود دارد. در روش های مختلف می توان از سخت افزارهای مختلفی به این منظور استفاده کرد. از ماژول های متداول و پر استفاده در این زمینه در کشور ماژول های شرکت SIMCOM هستند که دو نوع شناخته شده تر آنها در کشور ماژول های SIM800 و ماژول های SIM808 است. باتوجه به این نیازسنجی ، یوبرد مفتخر است که اولین دوره آموزشی SIM800 را ارائه کرده است. قبل از ادامه توجه شما را به پاراگراف زیر جلب می کنم.

ماژول های SIM800 یک خانواده متشکل از ماژول های SIM800V, SIM840V, SIM800W, SIM840W, SIM800W16, SIM840W16, SIM800L, SIM800H, SIM800, SIM800M64, SIM800G, SIM808, SIM800C, SIM800A, SIM800F, SIM800C-DS and SIM868 است.  توجه شود که در این لیست یک ماژول به عنوان SIM800 وجود دارد که هم نام با نام خانوادۀ SIM800 است. و همچنین ماژول پر استفادۀ SIM808 نیز در این خانواده قرار دارد. در دوره آموزشی SIM800 یوبرد هدف اصلی آموختن دانش و مهارت برای کار با تمام تراشه های این خانواده و نه صرفا یک تراشۀ خاص است. به نوعی عبارت « آموزش ماژول های SIM800 » به خانوادۀ SIM800 و نه صرفا تراشۀ SIM800 اشاره دارد.

 

چرا آموزش ماژول های SIM800 ؟

شرکت SIMCom یک شرکت پیشرو جهانی در ارائه ماژول های بی سیم ماشین به ماشین (M2M) است. این شرکت انواع ماژول های بی سیم مانند 5G ، C-V2X ، LPWA ، LTE-A ، ماژول هوشمند ، LTE ، WCDMA / HSPA (+) ، GSM / GPRS و GNSS را در محصولات خود دارد. این شرکت تولید کنندۀ ماژول های سری SIM800 چند سال متوالی در فروش ماژول های ارتباطی بی سیم در جهان پیشتاز بوده است. از طرفی بردهای متن باز مثل Arduino (راه اندازی sim800c با آردوینو در آموزش آردواینو یوبرد انجام می شود.) نیز بردهای توسعه ای مبتنی بر ماژول های ساخت این شرکت ساخته و کتابخانه های نرم افزاری برای آنها تدارک دیده اند (آردوینو sim800). از طرفی این سری از ماژول های به راحتی در کشور قابل تهیه هستند. اینها از جمله دلایلی بودند که یوبرد در میان تراشه های سامانه های ارتباط رادیویی، اقدام به برگزاری دوره آموزشی SIM800 کرده است.

 

چرا آموزش ماژول های SIM800 یوبرد؟

یوبرد مفتخر است که به عنوان اولین ارائه دهنده « آموزش ماژول های SIM800 » با هدف اینکه هرآنچه یک مهندس الکترونیک به منظور کار ماژول های سری SIM800 نیاز دارد، وارد زمینۀ آموزش های سامانه های ارتباط رادیویی شده است. از این رو در این اثر که ترکیبی از فیلم آموزشی SIM800 و کلاس آنلاین رفع اشکال است ، مطالب در سه مبحث « شناخت هرچه بیشتر ماژول های SIM800» ، « طراحی و لحیم کاری برد مدار چاپی PCB برای ماژول های SIM800 » و « کد نویسی اصولی برای ماژول های SIM800 » قرار گرفته اند. در ادامه آنچه در آموزش ماژول های SIM800 یوبرد ارائه می شود را بررسی کنیم:

معرفی ماژول های شرکت SIMCOM

اظهارنظرها در زمینۀ ماژول های سامانه های ارتباط رادیویی نشان می دهد که امروزه اکثرا اطلاعات بسیاری سطحی آن هم در مورد برخی تراشه های این شرکت از جمله ماژول های SIM800 و ماژول های SIM808 دارند. دانستن کلیۀ امکانات این قطعات و همچنین دسته بندی های دیگر ماژول های این شرکت به منظور انتخاب ماژول مناسب بسیار اهمیت دارد. بطور مثال برخی با تصور اینکه ماژول SIM800 اینترنت مناسبی دارد ، اقدام به تهیه و تدارک یک پروژه بر مبنای این تراشه می کنند. این درحالیست که اینترنت ماژول SIM800 از نسل GPRS بوده و سرعت پایینی دارد و باید ماژول هایی از سری NB-IOT یا LTE مثل ماژول های SIM7000 را انتخاب می کردند. بررسی این موارد و شفاف سازی مسیر ، بخشی از جلسه اول آموزش ماژول های SIM800 را به خود اختصاص می دهد.

بررسی دیتاشیت سخت افزاری Hardware Design و تدارک بستری سخت افزاری برای ماژول های SIM800

قدم اول در کار با ماژول های SIM800 ، آشنایی با سخت افزار آنها و ساخت بستری سخت افزاری برای استفاده از آنها است. در این راه نکات مهمی وجود دارد که باید در طراحی سخت افزار برای ماژول های SIM800 درنظر گرفته شود. بسیاری از طراحان پس از ورود به زمینه طراحی محصولاتی مجهز به قطعات شرکت SIMCOM مثل ماژول های SIM800 ، زمان زیادی را صرف پیاده سازی سخت افزار برای این قطعات می کنند. از طرفی اکثر بردهای ساخته شده بر مبنای این تراشه ها که قابل تهیه هستند ، به دلیل ضعف در طراحی ، عملکرد مطلوبی نداشته و نیاز به طراحی آنها توسط یک طراح مجرب در این زمینه است. بسیاری از افراد نیز موفق به پیاده سازی آن نشده و مسیر خود را به سمت قطعاتی با استفاده راحت تر و غیر قابل مقایسه با این قطعات تغییر داده و اقدام به گفتن مواردی از جمله اینکه «ماژول های شرکت SIMCOM مثل ماژول های SIM800 و ماژول SIM808 خیلی حساس هستند و بدرد نمی خورند» و ... می کنند. این در حالیست که این قطعات از پرکاربردترین قطعات در زمینه های مذکور در فوق در سطح دنیا بوده و در کشور نیز اکثر دستگاه های متصل به شبکه GPS (از جمله دستگاه های GPS ناجا) ، دستگاه های متصل به شبکه جهانی اینترنت و همچنین Bluetooth از طریق شبکه GPRS (از جمله دستگاه های کنترل و فرمان صنعتی) و همچنین ارسال و دریافت تحت شبکه GSM از ماژول های SIM800 استفاده می شود. طراحی این سخت افزار مناسب از جوانب مختلف برای ماژول های SIM800 و عمده زمان جلسه اول آموزش را به خود اختصاص می دهد.

سامانه های ارتباط رادیویی ، دیتاشیت AT Command Manual و شبکۀ GSM در آموزش SIM800

آشنایی با دیتاشیت AT Command Manual ماژول های SIM800 با هدف کار با دستورات sim800 بخش عمده جلسه دوم فیلم آموزشی SIM800 را به خود اختصاص می دهد. به نحوی که چهارچوب این دستورات را می آموزیم و نه به این صورت که تنها تعداد محدودی دستور آموخته شود. با آموختن چهارچوب دستورات این دیتاشیت ، نیازی به حفظ کردن تعدادی دستور خاص نبوده و با استفاده از دیتاشیت به خواسته خود می رسیم. البته رسیدن به این مهارت علاوه بر موارد مذکور نیاز به یک سری پیش نیازها دارد (شناخت سامانه های ارتباط رادیویی ، شناخت سامانۀ GPS ، شناخت شبکه های تلفن همراه و ...) که در این آموزش ارائه شده اند. پس از آن اقدام به آموزش راه اندازی sim800l می شود. راه اندازی sim800l با avr انجام خواهد شد.

بررسی و بروز رسانی Firmware های مختلف ماژول های SIM800 و کار با Bluetooth در ماژول های SIM800

Firmware های این ماژول اکثراً بصورت پیش فرض قابلیت Bluetooth را پشتیبانی نمی کنند. برای استفاده قابلیت Bluetooth در ماژول های SIM800 باید که Firmware ماژول را آپدیت کرده و پس از آن اقدام به استفاده از قابلیت Bluetooth کرد. آموزش راه اندازی بلوتوث ماژول sim800 بخشی از دوره آموزشی ماژول های SIM800 یوبرد را به خود اختصاص می دهد.

نحوۀ مونتاژ و لحیم کاری ماژول های SIM800 و نکات مربوطه

مونتاژ و لحیم کاری ماژول های SIM800 برای افرادی که در پروسۀ مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی مهارت کافی ندارند امری دشوار است. برای روشن شدن این موضوع ، فرایند مونتاژ و لحیم کاری ماژول های SIM800 در چند روش با استفاده از هویه و هیتر در آموزش sim800c ارائه شده است.

اتصال به سامانه های موقعیت یاب جهانی و محلی (GNSS) با استفاده از ماژول SIM808

یکی از دلایل انتخاب ماژول SIM808 در میان ماژول های شرکت SIMCOM ، مجهز بودن این ماژول به سامانۀ موقعیت یاب جهانی GNSS بوده که می توان با استفاده از آن اقدام به موقعیت یابی کرد. در این آموزش موقعیت یابی با استفاده از GPS ، GNSS و همچنین بدون استفاده از این سامانه های موقعیت یاب را انجام خواهیم داد. و نکات استفاده از آنها در کاربردها را خواهیم دید. این مورد از دلایل انتخاب ماژول SIM808 که مجهز به GPS و GNSS بوده بجای آموزش sim800c است.

نوشتن یک نمونه کد اصولی برای استفاده از ماژول های SIM800

و اما پروژه sim800 به عنوان ره آورد نهایی این آموزش در جلسه پایانی انجام خواهد شد. نوشتن یک نمونه کد اصولی برای استفاده از ماژول های SIM800 به نحوی که در ارتباط با ماژول های SIM800 خطایی صورت نگیرد. در این جلسه که از مهمترین جلسات آموزش ماژول های SIM800 بوده، هدف بررسی یک نمونه کد که در سطح اینترنت مشابه آن وجود ندارد است. در این جلسه بطور کلی به مدیریت جریان داده بین میکروکنترلر و ماژول SIM808 می پردازیم. نمونه کد پروژه برای روی میکروکنترلرهای AVR شمارۀ ATmega128 (لینک آموزش AVR یوبرد) و در نرم افزارهای کدویژن (ساخت پروژه در کدویژن) و اتمل استودیو (مهاجرت از کدویژن به اتمل استودیو) نوشته می شود. دلیل استفاده از یک میکروکنترلرهای AVR ، طیف بیشتر مخاطبین آن بوده است. این به این معنی نیست که کاربران دیگر میکروکنترلرها نمی توانند از این پروژه استفاده کنند. جزئیات این موضوع را می توانید در قسمت سرفصل ها مشاهده بفرمایید.

 

در آموزش ماژول های SIM800 یوبرد، موارد مذکور بصورت عملیاتی و پروژه محور با بررسی کاربرد در زمینه های مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت. درمیان موارد مطرح شده مطالب کاربردی و مهم دیگر از جمله استفاده از واحد ADC در ماژول های SIM800 ، واحد صفحه کلید در ماژول های SIM800 ، ارسال و دریافت ایمیل با استفاده از ماژول های SIM800 ، موقعیت یابی بدون استفاده از GPS با استفاده از ماژول های SIM800 و ... مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

مخاطبین آموزش ماژول های SIM800 یوبرد

علاقه مندان به مجهز کردن سیستم های خود به سامانه های ارتباط رادیویی با استفاده از ماژول های شرکت SIMCOM و بطور خاص ماژول های سری SIM800 مخاطبین آموزش ماژول های SIM800 یوبرد را تشکیل می دهند.

پیش نیاز آموزش ماژول های SIM800 یوبرد

بهره بری عالی: تسلط بر برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C (لینک) ، آشنایی با واحد UART در یک میکروکنترلر ، مسلط به طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer (لینک آموزش) و مونتاژ و لحیم کاری قطعات الکترونیکی (لینک آموزش مذکور)

بهره بری خوب: آشنایی با زبان برنامه نویسی C ، آشنایی با واحد UART در یک میکروکنترلر ، آشنایی با طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار Altium Designer

بهره بری متوسط: آشنایی با زبان برنامه نویسی C ، آشنایی با واحد UART در یک میکروکنترلر

بهره بری ضعیف: تنها آشنایی با زبان برنامه نویسی C

آیا این دوره برای من مناسب است؟ در صورت شبهه در اینکه آیا این دوره برای شما مناسب است یا خیر ، می توانید در قسمت « دیدگاه » سوال خود را مطرح بفرمایید.

نمونه فیلم آموزش ماژول SIM808 در مقدمات آموزش SIM800 و تدارک سخت افزار مناسب برای ماژول های SIM800 – (جلسه 1)

نمونه فیلم آموزش ماژول SIM808 در بررسی دیتاشیت ها ، راه اندازی، AT Command و بروز رسانی Firmware ماژول SIM808 – (جلسه 2)

نمونه فیلم آموزش ماژول SIM808 در موقعیت یابی و زمان یابی با GNSS و GPS و بدون استفاده از آن ها در ماژول های SIM800 – (جلسه 3)

نمونه فیلم آموزش ماژول SIM808 در کدنویسی اصولی برای ماژول های SIM800 – (جلسه 4)

نمونه فیلم آموزش ماژول SIM808 در آموزش ماژول های SIM800 – کدنویسی اصولی برای ماژول های سری SIM800 – (جلسه 4)

سوالات متداول

  • در این آموزش دقیقا کدامیک از ماژول های شرکت SIMCOM آموزش داده می شود؟

    بطور خاص بر روی ماژول SIM808 انجام می شود. اما این مطالب برای تمامی ماژول های سری SIM800 قابل استفاده هستند. ماژول های SIM800 یک خانواده متشکل از ماژول های SIM800V, SIM840V, SIM800W, SIM840W, SIM800W16, SIM840W16, SIM800L, SIM800H, SIM800, SIM800M64, SIM800G, SIM808, SIM800C, SIM800A, SIM800F, SIM800C-DS and SIM868 است. توجه شود که در این لیست یک ماژول به عنوان SIM800 وجود دارد که هم نام با نام خانوادۀ SIM800 است. و همچنین ماژول پر استفادۀ SIM808 نیز در این خانواده قرار دارد.

اگر دیدگاهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.
فرم پاسخ به دیدگاه