U BOARD ir.

ورود به حساب کاربری
مرا بخاطر بسپار
گذرواژه را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟ تنها سه گزینه برای ثبت نام ثبت نام

U BOARD ir.

ثبت نام
ثبت نام
لطفا تمامی موارد خواسته شده را تکمیل نمایید لطفا ایمیل معتبر وارد نمایید لطفا گذرواژه را بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید لطفا گذرواژه را مجددا بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید
آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط | یوبرد

در آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط  یوبرد در طول 7 جلسه که ترکیبی از فیلم آموزشی نرم افزار آلتیوم دیزاینر و کلاس آنلاین رفع اشکال است ، هرآنچه نیاز داریم تا شروع به طراحی بردهای دولایه در نرم افزار Altium Designer کنیم را بررسی می کنیم. در این راستا از قابلیت های مهم نرم افزار Altium Designer که باعث افزایش سرعت و طراحی اصولی می شود بهره می بریم. نکات و دیدگاه مهم در رابطه با استفاده از قسمت های مختلف را بررسی می کنیم. همچنین پروژه های شخصی دانشپذیران در این آموزش بررسی می شود.

 مدرس  :   رضا اسدی   ویژگی   : شروع دنیای طراحی PCB
 نوع  :    فیلم + پشتیبانی آنلاین   تعداد دانشجو :    ۱۲۰۰ نفر
   تعداد جلسات :     ۷   هزینه آموزش :    ۲۱۰,۰۰۰  تومان

مهندس رضا اسدی مدیر یوبرد، طراح و تولید کنندۀ محصولات مبتنی بر میکروکنترلرها، مجری پروژه و مدرس آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها و برد مدار چاپی PCB، فعال در طراحی خودروهای الکتریکی

توضیحات آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط

معرفی آموزش طراحی برد مدارچاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط

وقتی یک برد مدار چاپی PCB حرفه ای و مدرن را می بینیم اگر شناختی از PCB نداشته باشیم به فکر فرو می رویم که چنین برد مدار چاپی PCB چطور طراحی می شود؟ و اگر که در زمینۀ طراحی PCB کمی کار کرده باشیم بطور مثال آموزش آلتیوم دیزاینر در حد مقدماتی را گذرانده باشیم ، محو اصول رعایت شده در آن می شویم.

یکی از مهم ترین مراحل از طراحی مفهومی تا تولید سیستم های الکترونیکی ، فرایند بسیار مهم ، جذاب و پرطرفدار طراحی مدار چاپی ( PCB ) است. امروزه اهمیت و جایگاه طراحی PCB نه تنها بر مهندسان برق و الکترونیک بلکه بر عموم جامعه پوشیده نیست.

چرا طراحی برد مدار چاپی PCB ؟

طراحی برد مدار چاپی PCB یکی از مهمترین مهارت ها برای مهندسین طراح سیستم های الکترونیکی است. باتوجه به اینکه همانند دیگر مهارت ها مثل میکروکنترلرها ، به این مهارت در دانشگاه ها توجه کمی شده است ، در نتیجه امروزه متخصصین این زمینه در کشور بسیار کم هستند . مهارت طراحی برد مدار چاپی PCB از یک جهت به طراحان کمک می کند تا برای محصولات خودشان برد مدار چاپی PCB تهیه کنند و از طرفی می تواند به عنوان مهارت اصلی یک طراح سیستم های الکترونیکی باشد و بردهای با تکنولوژی روز را طراحی کند. همچنین با رسیدن به مهارت بالا در طراحی بردهای مدار چاپی PCB می توان نیاز شرکت های بزرگ دنیا در زمینۀ طراحی برد مدار چاپی PCB را مرتفع کرد.

چرا نرم افزار آلتیوم دیزاینر ؟

امروزه در بین نرم افزارهای طراحی بردهای مدارچاپی PCB رقابت بین دو نرم افزار آلتیوم دیزاینر (Altium Designer) و ایگل (Eagle) است. نرم افزار آلتیوم دیزاینر پر استفاده ترین نرم افزار طراحی PCB در کشور است. این نرم افزار در بروز رسانی های جدید در حال اضافه کردن افزونه های جدید بوده که با اضافه شدن هر افزونه جدید نیاز به استفاده از نرم افزارهای جانبی جدید نیز کم می شود. به نظر می رسد که به زودی حتی دلیلی برای استفاده از هیچ نرم افزار جانبی دیگری نیز باقی نخواهد ماند.

چرا آموزش طراحی PCB در آلتیوم دیزاینر یوبرد ؟

با دانلود فیلم آموزش آلتیوم دیزاینر که به عنوان بخشی از آموزش در پایان این صفحه قرار گرفته و مشاهدۀ آن ، اهمیت مبحث طراحی سخت افزار برد مدار چاپی PCB را برای یوبرد می بینیم . یوبرد آموزش های طراحی برد مدار چاپی PCB را در دسته بندی های زیر ارائه کرده است.

آموزش های طراحی برد مدار چاپی PCB در یوبرد                                  

سطح 1 شروع دنیای طراحی PCB

آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی

سطح 2 طراحی PCB قابل اعتماد

طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد

حذف نویز از برد مدارچاپی

EMI و EMC در برد مدار چاپی PCB

سطح 3 طراحی پیشرفته

آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار Altium Designerطراحی فرکانس بالا

 

کسب مهارت و طراحی اصولی برد مدار چاپی PCB نیازمند تجربیات بسیار در این زمینه است. این مسیر بر خلاف برخی دیگر از مهارت ها ، علاوه بر صرف زمان نیازمند صرف هزینه نیز است. یکی از اهداف آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط یوبرد ، کوتاه کردن بهای این مسیر (زمان و هزینه) است.از دیگر اهداف یوبرد از این آموزش بیان نکات مهم طراحی و پیاده سازی برد مدار چاپی PCB در عمل بوده و صرفا کار با نرم افزار  Altium designer مورد بحث نیست. آموزش آلتیوم دیزاینر یوبرد که ترکیبی از فیلم آموزشی نرم افزار آلتیوم دیزاینر به زبان فارسی با تدریس مهندس رضا اسدی و کلاس آنلاین رفع اشکال است ، ویژگی ها و وجوه تمایز دیگری دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 1. طراحی اصولی و نه صرفا کار با نرم افزار Altium Designer

در آموزش آلتیوم دیزاینر  یوبرد هدف تنها کار با نرم افزار Altium Designer نیست. ذکر نکات طراحی اصولی برد مدار چاپی PCB از اهمیت بالایی برخوردار است. در آموزش آلتیوم دیزاینر  یوبرد هدف بر این بوده که سوالی در مورد طراحی اصولی برد مدار چاپی باقی نماند و مسیر دانشپذیران محترم در زمینۀ طراحی اصولی PCB کوتاه تر شود. از این رو در آموزش Altium Designer مقدماتی یوبرد، برخی نکات و طرح فن های طراحی نیز در سرفصل ها بیان شده است.

 1. کاملا پروژه محور

شیوۀ آموزش آلتیوم دیزاینر مقدماتی یوبرد به نحوی است که در جلسه اول آموزش اولین برد مدار چاپی طراحی می شود. این کار باعث شده که در همان جلسه اول با بسیاری از موارد یک آشنایی کلی پیدا کرده و بسیاری از سوالات مسیر پاسخ داده شود. در تمامی جلسات آموزش Altium Designer مقدماتی یوبرد مدارهای مختلفی بررسی می شود. هدف این بوده که تمامی نکات را در روش ها و بردهای مدار چاپی PCB مختلف مشاهده و بررسی کنیم.

 1. نکات مطرح شده باتوجه به استانداردها

در  ذهن طراحانی که طراحی برد مدار چاپی PCB را بصورت تجربی آموخته اند همیشه در کار با قسمت های مختلف ، این سوال مطرح است که روش استاندارد برای آن قسمت چیست؟ در طول این آموزش نکات مطرح شده با استدلال بر استانداردهای طراحی IPC است. هدف این بوده که این سوالات در ذهن دانشپذیران محترم آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط یوبرد مرتفع شود.

 1. بررسی و رفع اشکال پروژه های شخصی دانشپذیران در کلاسهای رفع اشکال آنلاین

مشاهده نشده که در یک آموزش آلتیوم دیزاینر، پروژه های شخصی دانشپذیران مورد بحث باشد و وقتی برای آنها در نظر گرفته شده باشد. در آموزش Altium Designer یوبرد بر این باور استیم که بررسی و رفع اشکال پروژه های دانشپذیران علاوه بر کمک بر دانشپذیر ، باعث آشنا شدن دیگر دانشپذیران با یک PCB طراحی شدۀ دیگر و در نتیجه افزایش تجربه آنها می شود. در نتیجه در کلاسهای رفع اشکال آنلاین هر هفته برای آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط یوبرد دانشپذیران می توانند تمامی مشکلات شخصی و مشکلات در طول دوره آموزشی را در چهارچوب آموزش مطرح بفرمایند.

 1. فراتر از یک آموزش مقدماتی

بسیاری از مطالب بیان شده در آموزش تصویری التیوم دیزاینر یوبرد ارائه می شود فراتر از سرفصل های یک آموزش مقدماتی است. بطور مثال معرفی و استفادۀ اصولی از ابزار Interactive Length Tuning و یا نویز Crosstalk و روش های حذف آن در برد مدار چاپی PCB  نمونه ای از این سرفصل ها هستند. از طرفی جزئیات بیان شده در بسیاری از سرفصل ها نیز بسیار فراتر از یک فیلم اموزشی التیوم دیزاینر است. به عنوان نمونه می توان از بررسی پنجرۀ Properties در کتابخانه شماتیک نرم افزار Altium Designer و یا بررسی ارورهای PCB و Design Rule Checking در نرم افزار Altium Designer نام برد. هدف از بیان این سرفصل ها و جزئیات ، تکمیل کردن سرفصل ها بوده به نحوی که اگر شخصی نیاز دارد در سطح مقدماتی طراحی PCB را انجام دهد با این آموزش بتواند اقدام به این کار کند.

مخاطبین آموزش طراحی برد مدارچاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط

دانشپذیران علاقه مند به شروع طراحی اصولی برد مدار چاپی PCB با استفاده از نرم افزار Altium Designer مخاطب این آموزش هستند. این علاقه مندان می توانند افرادی باشند که قصد شروع طراحی برد مدار چاپی PCB را داشته باشند یا اینکه مدتی در حال طراحی برد مدار چاپی PCB هستند و قصد دارند موارد را بصورت اصولی بیاموزند.

پیش نیاز

اگر قصد داریم صرفا طراحی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر را بیاموزیم:

در صورتی که آشنایی با قطعات الکترونیکی ، مدارات الکترونیکی و بطور کلی دنیای الکترونیک نداریم در این صورت با شرکت در این آموزش صرفا می آموزیم که چطور در نرم افزار آلتیوم دیزاینر ، برد مدار چاپی طراحی کنیم. در این شرایط اگر که یک مدار الکترونیکی را بر روی کاغذ ترسیم کرده و به ما بدهند می توانیم آن را به یک PCB تبدیل کنیم. درصورتی که چنین هدفی را داریم صرفا دانش کار با کامپیوتر و آشنایی کلی با دنیای الکترونیک کفایت می کند. پیشنهاد می شود که نماد قطعات الکترونیکی را در  لینک « نماد قطعات الکترونیکی سازندگان نقشه شماتیک » فرابگیریم.

اما اگر قصد داریم یک طراح PCB باشیم:

برای این هدف ، طراحی PCB در Altium Designer آخرین ابزار مورد نیاز برای طراحی یک برد مدارچاپی خواهد بود. دانش هرچه بیشتر نسبت به علم الکترونیک موجب طراحی برد مدار چاپی PCB بهتری خواهد شد.

آیا این آموزش برای من مناسب است؟ در صورت شبهه در اینکه آیا این آموزش برای شما مناسب است یا خیر ، می توان در قسمت « دیدگاه » سوال خود را مطرح بفرمایید.

نمونه فیلم آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط در شروع دنیای طراحی PCB در آلتیوم دیزاینر، طراحی اولین PCB با یک برد Multi Vibrator – (جلسه 1)

نمونه فیلم آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط در قوانین اولیه در طراحی PCB ، ابزارهای اولیۀ طراحی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر – (جلسه 2)

نمونه فیلم آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط در قوانین طراحی PCB و ساخت کتابخانه قطعات در نرم افزار Altium Designer – (جلسه 3)

نمونه فیلم آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط در قوانین طراحی ، خطایابی ، چیدمان صحیح قطعات و بررسی Auto Route در PCB – (جلسه 4)

نمونه فیلم آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط در خروجی های مهم نرم افزار آلتیوم دیزاینر و برخی نکات بردهای چند لایه – (جلسه 6)

نمونه فیلم آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی و متوسط در تکنولوژی ساخت برد مدار چاپی PCB ، ثبت سفارش برد مدار چاپی PCB – (جلسه 7)

سوالات متداول

 • از چه ورژنی از نرم افزار آلتیوم دیزاینر استفاده می شود؟

  یکی از اهداف در آموزش آلتیوم دیزاینر مقدماتی یوبرد ، آموختن طراحی PCB بدون توجه به ورژن نرم افزار آلتیوم دیزاینر است. لذا آموزش آلتیوم دیزاینر 18 و همچنین آموزش آلتیوم دیزاینر 17 در قسمت های مختلف آموزش آلتیوم دیزاینر مقدماتی یوبرد به عنوان یکی از قدم های رسیدن به این هدف انجام خواهد شد.

 • آیا در آموزش آلتیوم دیزاینر مقدماتی یوبرد می توانیم بردهای چندلایه هم طراحی کنیم؟

  در آموزش آلتیوم دیزاینر مقدماتی یوبرد ، شروع دنیای طراحی برد مدار چاپی PCB آموزش داده می شود. در یکی از جلسات در رابطه با بردهای چندلایه نیز سخن خواهد رفت. اما طراحی بردهای چند لایه با مباحث مثل Signal Integrity و Power Integrity و ... همراه است که اینها در آموزش های پیشرفته آلتیوم دیزاینر بررسی می شوند.

اگر دیدگاهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.
نویسنده: محمد تاریخ: ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت: ۱۲:۱۶:۲۴ ب.ظ
سلام ، من چند دوره طراحی PCB با آلتیوم رو از جاهای دیگه هم تهیه کرده بودم چون معتقدم سبک و امکانات آموزش هر منبع مخصوص خودشه و ممکنه نکاتی در منابعی ذکر شه که تو بقیه نیست ... مزیت این دوره بنظرم : بیان نکات کاربردی که فقط با کسب تجربه و یا استفاده از تجربیات یک شخص با تجربه بدست می آید ، نکاتی بیان شد که در هیچ منبعی نبود. معایب : 1-این دوره صرفا برای شما طراحی نشده و بخش عمده ای از دوره از ویدیوهایی تهیه شده که استاد در دوره های حضوری برکزار کرده و شاید بنظر کیفیت خیلی بالایی نداشته باشد، اما اگر واقعا دنبال یادگیری باشید قابل قبول است و میتوانید از نکات برای طراحی اصولی و حرفه ای استفاده کنید . 2- آموزش برای افراد صفر کیلومتر و بصورت پله پله و منو به زیر منو نیست چون نکات بصورت پراکنده و بتدریج در هر جلسه بیان میشه مثلا فرد مبتدی ابتدا تو محیط گنگ نرم افزار باید میانبر ها و منوها رو یاد بگیره ،تا یکساعت برای همین مباحث ساده مثل طریقه بزرگنمایی و کوچک نمایی با موس ، چرخاندن قطعه در محیط دو و سه بعدی PCB و شماتیک و غیره رو باهاش سر و کله نزنه نکاتی که در جلسات دو و سه به بعد بتدریج در طول دوره بیان شد نه همان ابتدا. طریقه استفاده از این دوره برای من بدینصورت بود که یکبار کامل دوره را دیدم و از نکات بیان شده در هر جلسه نت برداری کردم ، بار دوم دیدم و همزمان حل تمرین کردم و بار سوم رفع مشکل ... با یکبار دیدن علامه دهر نخواهید شد. با تشکر از یو برد
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت: ۱۲:۳۸:۰۳ ب.ظ

ضمن عرض سلام، تشکر میکنم بابت اظهار نظرتون. تمام موارد در آموزش بیان می شوند. اما درمورد این آموزش دوستانی که هیچ آشنایی ندارند، در ابتدای آموزش اگر که قصد داشته باشند جدا از آموزش کاری را انجام دهند، مقداری به مشکل میخورند. پیشنهاد می شود که تا جلسه 3 را ببینند و بعد میتوانند بطور مستقل در کنار آموزش عمل کنند. البته با فیدبکی که شما دادید در اسرا وقت جلسه یک آموزش را به نحوی ویرایش میکنیم که این مشکلات مرتفع شود. همچنین کیفیت آموزش ها در برخی جاها برای کم کردن حجم آموزش ها، کم شده که با تغییر سایت، با کیفیت اصلی قرار خواهند گرفت.

نویسنده: عباس قمری تاریخ: ۶ دی ۱۳۹۹ ساعت: ۱۰:۰۸:۴۹ ب.ظ
با سلام و درود ببخشین آموزش فرکانس بالا چه زمانی آماده میشه؟ پکیجی دارین که شامل هر سه سطح آموزش باشه؟ با تشکر
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت: ۱۲:۳۲:۴۶ ب.ظ

سلام وقت بخیر. مهمترین آموزش در زمینۀ طراحی PCB که تابحال در کشور در مورد بسیاری از نکات آن صحبت نشده، آموزش طراحی PCB های قابل اعتماد هست که بزودی آماده می شود و مدتی بعد طراحی فرکانس بالا و متراکم.

نویسنده: محمد احمدیان یزدی تاریخ: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت: ۰۲:۱۵:۰۷ ق.ظ
سلام استاد ، شیوه تدریس شما بینظیره و واقعا خوشحالم با آموزش ها شما آشنا شدم ، ولی استاد یه گِله دارم ، قسمت هشتم این آموزش برای من ارسال نشده خواهش میکنم ، یه جوابی بهم بدین که اگر تکمیل نشده صبر کنم یا اگر تکمیل شده ولی ارسال نشده پیگیری کنین ، واقعا ممنون میشم????????????
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت: ۱۲:۳۰:۳۷ ب.ظ

سلام خواهش میکنم نظر لطفتونه. جلسه 8 و 7 ادقام شده و هردو در جلسه 7 ارائه شده است.

نویسنده: هاجر تاریخ: ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ ساعت: ۰۹:۵۰:۵۴ ق.ظ
سلام من تا حدودی طراحی برد رو بلدم فقط درمورد استاندارهای ipc ، ایجاد چند شماتیک ، استفاده از ابزاری مثلbus، و ابزاری مثل همین هم طول کردن ترک ها در فرکانس بالا مشکل دارم به نظرتون به این دوره نیاز دارم ؟ و اینکه آیا می تونم برای سطح ۲ و ۳ تون امیدوار باشم که اونها هم برگزار بشن ؟
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت: ۱۲:۲۹:۲۵ ب.ظ

سلام وقت بخیر. به نظر بنده هرچه پایه جدی تر گرفته بشه بهتر هست. و بجز مواردی که ذکر فرمودید احتمالا موارد دیگری هم در آموزش وجود دارد که بلد نباشد. بخصوص در جزئیات مطالبی که شاید فکرکنید میدانید. همچنین آموزش های طراحی PCB های قابل اعتماد بزودی آماده می شود.

نویسنده: علیپور تاریخ: ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ ساعت: ۰۷:۲۸:۲۶ ب.ظ
باسلام آیا امکان تهیه برخی جلسات از دوره آموزش ها هست؟ به عنوان مثال جلسه 8 از دوره طراحی pcb
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت: ۱۲:۲۶:۵۹ ب.ظ

سلام. فعلا این امکان برای آموزشها وجود ندارد.

نویسنده: رضا تاریخ: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت: ۱۲:۰۱:۱۶ ب.ظ
سلام، وقت بخیر. مهندس شما در تلگرام یا اینستاگرام در دست رس نیستید؟ راستش حس میکنم کلا از سایت و آموزش ها دست کشیدید و ممکنه باریز هزینه آموزش ها نتونیم از آموزش ها استفاده کنیم!
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت: ۱۲:۲۶:۰۹ ب.ظ

سلام وقت بخیر. بنده مشکلاتی داشتم که حدودا 2 سال از یوبرد فاصله گرفتم. اما آموزش ها قابل تهیه هست. همچنین قالب سایت بزودی تغییر خواهد کرد و در قالب جدید ارتباط با سایت و پشتیبانی آموزش ها به راحتی قابل انجام خواهد بود.

نویسنده: nilu تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۳:۴۳:۰۴ ب.ظ
سلام استاد اسدی. امیدوارم حالتون خوب باشه. آموزش حذف نویز از برد مدارچاپی حدودا کی شروع میشه؟
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۰۸:۲۱ ق.ظ

سلام. بزودی در نوروز 99

نویسنده: علی منصوری تاریخ: ۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۷:۲۶:۱۳ ق.ظ
فکر نکنم مرکز آموزشی برای برق و الکترونیک وجود داشته باشه که بنده شرکت نکرده باشم. تفاوت اصلی آموزش های آقای اسدی اینه که یه مطالبی رو میگن که جایی گفته نمیشه. من در کلاسهای حضوری ایشون توی دانشگاه صنعت هواپیمایی کشوری و سرای محله سلامت شرکت کردم. درطول آموزش علاقه دارن که مباحث مقدماتی اون سرفصل تمام بشه و نکات مهم اون قسمت رو بگن. ارادت مند.
فرم پاسخ به دیدگاه