U BOARD ir.

ورود به حساب کاربری
مرا بخاطر بسپار
گذرواژه را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟ تنها سه گزینه برای ثبت نام ثبت نام

U BOARD ir.

ثبت نام
ثبت نام
لطفا تمامی موارد خواسته شده را تکمیل نمایید لطفا ایمیل معتبر وارد نمایید لطفا گذرواژه را بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید لطفا گذرواژه را مجددا بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید
آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد | یوبرد

در آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد یوبرد در طول 5 جلسه که ترکیبی از ترکیب فیلم آموزشی طراحی مدار چاپی PCB به زبان فارسی و کلاس آنلاین رفع اشکال است ، هرآنچه برای طراحی یک سخت افزار برد مدار چاپی PCB میکروکنترلری قابل اعتماد نیاز داریم ، طراحی بدون ایراد و صفر تا صد 2 برد پرکاربرد را بررسی خواهیم کرد.

 مدرس  :   رضا اسدی   ویژگی   : طراحی PCB قابل اعتماد
 نوع  :    فیلم + پشتیبانی آنلاین   تعداد دانشجو :    ۱۲۰۰ نفر
   تعداد جلسات :     ۵   هزینه آموزش :    ۱۶۰,۰۰۰  تومان

مهندس رضا اسدی مدیر یوبرد، طراح و تولید کنندۀ محصولات مبتنی بر میکروکنترلرها، مجری پروژه و مدرس آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها و برد مدار چاپی PCB، فعال در طراحی خودروهای الکتریکی

توضیحات آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد

معرفی آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد یوبرد

اگر به تاریخچۀ طراحی PCB نگاهی کنیم می بینیم که با پیشرفت علم الکترونیک ، نیازمند بستری برای بردهای مدارچاپی متناسب با این پیشرفته تکنولوژی استیم. با افزایش فرکانس کاری قطعات ، کاهش سایز قطعات ، System On a Chip و مفاهیم Signal Integrity و Power Integrity ، طراحی PCB برای سیستم های الکترونیکی بر لبۀ تکنولوژی امروز نیازمند اشراف بر جوانب مختلف طراحی برد مدار چاپی استیم. اشراف بر این جوانب با تنها یک آموزش محقق نمی شود. از این رو یوبرد برای رسیدن به این هدف دوره آموزش طراحی برد الکترونیکی و بطور خاص آموزش طراحی pcb با altium designer را به چند مرحله تقسیم کرده است.

آموزش های طراحی برد مدار چاپی PCB در یوبرد                                  

سطح 1 شروع دنیای طراحی PCB

آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار آلتیوم دیزاینر Altium Designer مقدماتی

سطح 2 طراحی PCB قابل اعتماد

طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد

حذف نویز از برد مدارچاپی

EMI و EMC در برد مدار چاپی PCB

سطح 3 طراحی پیشرفته

آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB در نرم افزار Altium Designerطراحی فرکانس بالا

 

در این مرحله از آموزش های طراحی برد مدار چاپی PCB یوبرد به طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد می پردازیم.

 

چرا آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد ؟

امکان دارد برخی بردهای مدارچاپی را طراحی کرده باشیم که بعد از مدت کوتاهی از نظر سخت افزاری مشکلی برای آنها بوجود آمده باشد. در صورتی که نمونه های مشابه آن مدت های زیادی بدون مشکل درحال فعالیت هستند. همچنین همیشه از طراحان حرفه ای می شنویم که « طراحی PCB یک محصولی که قرار است یک عمر بدون مشکل فعالیت کند رعایت موارد مهمی را نیاز دارد ». بهترین روش طراحی برد مدار چاپی قسمت های مختلف برای اینکه PCB مدت های زیادی بدون مشکل فعالیت کند و قابلیت اعتماد بالایی داشته باشد ، چیست؟ این سوال مدت های زیادی در ذهن بسیاری از طراحان وجود دارد. یوبرد مفتخر است که با هدف پاسخ به این موضوع ، اولین آموزش با عنوان « آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد » را ارائه کرده است.

 

منظور از برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد چیست ؟

یعنی برد مدارچاپی که برای کاربردی که ساخته شده در شرایط مختلف عملکرد مطلوبی داشته باشد و بتوان به عملکرد آن اعتماد کرد. تعریفی که ارائه شد در مورد سخت افزار یک محصول الکترونیکی است. قابلیت اعتماد هم باید در سخت افزار و هم در نرم افزار یک محصول الکترونیکی لحاظ شود. بطور مثال آنچه باعث ارزش کنترلرهای صنعتی PLC شده است ، قابلیت اعتماد بالای آن است که طراحی اصولی نرم افزار و سخت افزار آن این امکان را به کاربران داده است.

در آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد یوبرد چه خواهیم آموخت ؟

سرفصل های آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد یوبرد در ادامۀ آموزش طراحی فیبرهای مدار چاپی با نرم افزار altium designer مقدماتی بوده و موارد مهمی را پوشش می دهد که این موارد بصورت پروژه محور در قالب دو برد مدار چاپی PCB زیر بیان می شوند:

برد مدار چاپی شماره 1: این PCB شامل میکروکنترلر ATmega128 و ماژول SIM808 و واحد های تغذیه ، آنالوگ ، آنتن ها ، ورودی و خروجی ها بر روی برد ، نمایشگر و ... است . همین برد طراحی شده برای میکروکنترلر STM32F103V نیز ارائه می شود. (آموزش های مربوط به میکروکنترلرهای این برد مدار چاپی در « آموزش میکروکنترلرهای AVR » ، « آموزش میکروکنترلرهای STM32 » و همچنین آموزش ماژول SIM800 در « آموزش ماژول های SIM800 » ارائه شده است.)

برد مدار چاپی شماره 2: این PCB شامل میکروکنترلر LPC1788 ، پروتکل اترنت ، بستر نمایشگر  TFT LCD رایج در کشور با سخت افزار های Touch ، High Voltage و LED Driver و همچنین حافظه های NAN FLASH و RAM است (آموزش های مربوط به میکروکنترلرهای این برد مدار چاپی در « آموزش میکروکنترلرهای ARM LPC1768 » ارائه شده است) .

این دو شماتیک را می توان از سطح اینترنت دانلود کرد، پس لزوم این آموزش چیست؟

 1. بیش از 90 درصد از شماتیک و PCB سخت افزارهایی که در سطح اینترنت وجود دارد قابل اعتماد نیست.
 2. با فرض اینکه بهترین شماتیک و PCB کاربردهای فوق را از هرطریقی پیدا کنیم ، آیا دانش آن را داریم که تشخیص دهیم این PCB قابل اعتماد است یا خیر؟
 3. اگر بهترین شماتیک و PCB برای این فایل ها را نیز داشته باشیم آیا می توانیم برای کاربردهای خاص خودمان یک PCB قابل اعتماد دیگر طراحی کنیم؟

در آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد یوبرد قرار نیست که در نهایت صرفا دو برد مدار چاپی طراحی شود. هدف آموختن روش طراحی بردهای مدارچاپی PCB قابل اعتماد و نه صرفا بررسی چند PCB خاص است. اینکه 2 برد خاص برای طراحی در این آموزش درنظر گرفته شده ، به این دلیل بوده که آموزش پروژه محور باشد. با این هدف این سخت افزارها از صفر تا صد (از طراحی شماتیک تا اتمام طراحی PCB) در جلسات این آموزش طراحی می شوند. همچنین طراحی این دو سخت افزار بخشی از آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد یوبرد است.

 

چرا آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد یوبرد ؟

 1. بستری قابل اعتماد برای پروژه های میکروکنترلری

هدف اصلی آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد یوبرد توانمند ساختن دانشپذیران به پیاده سازی بستر سخت افزاری امن برای کاربردهای مبتنی بر میکروکنترلرها است. و به اصطلاح ماهی گیری آموخته می شود. به عنوان مثال دو برد مدار چاپی نیز بررسی می شود.

 1. آشنایی با سخت افزارهای پرکاربرد

در آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد یوبرد با نحوۀ پیاده سازی اصولی بستر سخت افزارهای میکروکنترلری (اعم از نرم افزار و سخت افزار) که امروزه در کشور پرکاربرد هستند آشنا خواهیم شد.

 1. شفاف سازی ادامۀ مسیر برای دیگر کاربردها

باتوجه به تنوع قطعات و دنیای الکترونیک ، نمی توان در هیچ دوره آموزشی تمام آن را بررسی کرد. در این آموزش هر مبحث به نحوی بیان می شود که بتوان آن را برای بسیاری از کاربردهای دیگر نیز بست داد و استفاده کرد. به نوعی مسیر نشان داده می شود و هدف صرفا کار با یک سری قطعات خاص نیست.

آنچه بیان شد ویژگی ها و وجوه تمایز یک دوره از مجموعه آموزش جامع altium designer به زبان فارسی است.

مخاطبین آموزش طراحی برد مدار چاپی PCB قابل اعتماد یوبرد

فعالان زمینه الکترونیک که آموزش طراحی برد مدار چاپی به کمک نرم افزار altium designer (آموزش آلتیوم مقدماتی) را در گذشته فرا گرفته اند و حال قصد دارند سخت افزار برد مدار چاپی PCB محصولات میکروکنترلری خود را قابل اعتماد کنند.

پیش نیاز

آشنایی با نرم افزار Altium Designer  که در دوره altium designer مقدماتی (لینک) ارائه می شود.

آشنایی کلی با دنیای الکترونیک و میکروکنترلرها

آیا این آموزش برای من مناسب است؟ در صورت شبهه در اینکه آیا این آموزش برای شما مناسب است یا خیر ، می توان در قسمت «دیدگاه» سوال خود را مطرح بفرمایید.

سوالات متداول

 • آیا در نیاز به دانش در رابطه با برنامه نویسی زبان C میکروکنترلرها است؟

  چنانچه بر کدنویسی هریک از میکروکنترلرها و یا کار با برخی تجهیزات بکار رفته در این بردها اشراف کافی ندارید ، مشکلی در روند آموزش ایجاد نخواهد شد. چرا که بحث این آموزش ، کدنویسی نبوده و هدف تدارک بستری سخت افزاری است. تجهیزات بکار رفته بطور مثال NAN FLASH و LED Driver و ... قبل از استفاده معرفی خواهند شد.

 • در این آموزش چه بردهایی را می توان بصورت قابل اعتماد طراحی کرد؟

  نکات این آموزش مناسب بردهای مدارچاپی PCB با فرکانس کمتر از 1 گیگاهرتز مناسب هستند. توجه شود که قابلیت اعتماد برای برخی محصولات فراتر از این آموزش هستند. بطور مثال یک برد مدارچاپی که در فرکانس رادار 77 گیگ فعالیت می کند مستلزم رعایت نکاتی فراتر از این آموزش است. رسیدن مهارت طراحی قابل اعتماد برای چنین بردهای مدارچاپی باید که آموزش های پیشرفتۀ طراحی PCB گذرانده شود.

اگر دیدگاهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.
نویسنده: Sadegh تاریخ: ۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰۳:۵۲:۰۳ ب.ظ
سلام خیلی خوشحالم برگشتید من برای پروژه پایانی روی بعضی از اموزشهاتون حساب باز کرده بودم و درست موقعی که اومدم استارت بزنم متوجه شدم که فعالیتتون رو متوقف کرده اید. امیدوارم به زودی برگردید و قوی تر از قبل شروع کنید. دوره ها به صورت هر هفته یک جلسه شروع میشه به صورت دانلودی یا میتونیم به همه جلسات از همان ابتدا دسترسی داشته باشیم؟ لطفا اگر هر هفته یک یا دو جلسه برگزار میشه،اجازه بدید از همون ابتدا به ویدیوهای دوره قبلش دسترسی داشته باشیم تا اگر خواستیم سریعتر پیش بریم. اخه من خیلی وقت ندارم برای پروژه پایانی و میخوام اگه بشه سریعتر دوره هاتون رو ببیینم.
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۸ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰۲:۳۲:۱۹ ب.ظ

خواهش میکنم. واقعا شرمنده. مشکلات زیادی از جوانب مختلف در زندگی داشتم. چهارچوب جدید سایت به این شکله که آموزش هایی که آماده هستن و وضعیت اونها بزودی نیست و میشه اونها رو تهیه کرد، بعد از ثبت نام کل فیلم های اونها در حساب کاربری قرار میگیره.

نویسنده: sadegh تاریخ: ۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰۳:۴۷:۱۴ ق.ظ
سلام کجایید شما؟چند وقته دنبال آموزشهاتون هستم اما متوجه شدم گویا فعالیت تیمتون متوقف شده. یعنی هیچ کدوم از کانالها که دیگه برورسانی نمیشد و ... .خواهشا فعالیتتون توی کانال رو دوباره شروع کنبد.الان کدوم آموزشهاتون فعال هست و این آموزش pcbهای قابل اعتماد کی ثبت نامش شروع میشه؟آموزشهای stm32 تون الان برقراره؟
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰۷:۵۰:۳۵ ب.ظ

سلام وقت بخیر. بنده 6 ماه دوم سال 98 مشکلات بسیاری در زندگی داشتم که کلا مجبور به ترک آموزش شدم. الان آقای بداغی دارن سایت رو رو به راه میکنن. انشالا به زودی مجدد فعالیت در شبکه های مجازی نیز شروع میشه. آموزش طراحی pcb های قابل اعتماد و بسیاری دیگر از آموزش ها مثل آموزش stm32 پیشرفته بزودی آماده میشن. ولی برخی از آموزش ها مثل آموزش stm32 مقدماتی و متوسط آماده هستن.

نویسنده: محمد تاریخ: ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۴:۱۴:۲۴ ب.ظ
سلام من به فایل توضیح داده شده ipc610 نیاز زیادی دارم مهندس چیکار کنم ؟
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۲ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰۶:۳۹:۳۶ ب.ظ

سلام. بنده این فایل رو در یک پکیج و با محوریت این فایل اون رو جایی ارائه نکردم. در طول آموزش طراحی PCB قابل اعتماد اون رو در هر جلسه متناسب با مبحث اون جلسه بررسی می کنیم.

نویسنده: رسول آقاجانی تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۳۴:۱۶ ق.ظ
سلام من هر بردی درست میکنم ۲-۳ روز کار می‌کنه و بعد از یه مدت بگیر نگیر داره ، قطع میشه ، ریست میشه یا مخصوصا نویز پیدا می‌کنه ، از بستن سیم زدم تو کار مدار چاپی که تمیز باشه بازم میبینم انگاری تو یه چیزی گیر می‌کنه ، این آموزش می‌تونه جواب همه اینجور مشکلاتم باشه؟
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۰۳:۴۰ ب.ظ

سلام. بله برای چنین کاربردهایی مناسب است.

نویسنده: mohammad hossein rahimi تاریخ: ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۴۵:۴۷ ب.ظ
سلام خدمت شما. میخواستم بدونم این آموزش کی دوباره شروع میشه خیلی نیاز به این آموزش دارم اگه میشه با ایمیل من در ارتباط باشید قسمت "تماس با ما" هم که کلا کار نمیکنه من به فیلم های اموزشی این دوره نیاز فراوانی دارم متشکر میشم راهنماییم کنید با تشکر از UBOARD
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۴۱:۱۰ ب.ظ

سلام وقت بخیر. سایت درحال تغییر هست. در تعطیلات نوروز انشالا اکثر آموزش هایی که در وضعیت به زودی هستند، تکمیل خواهند شد. از جمله این آموزش طراحی PCB های قابل اعتماد.

فرم پاسخ به دیدگاه