U BOARD ir.

ورود به حساب کاربری
مرا بخاطر بسپار
گذرواژه را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟ تنها سه گزینه برای ثبت نام ثبت نام

U BOARD ir.

ثبت نام
ثبت نام
لطفا تمامی موارد خواسته شده را تکمیل نمایید لطفا ایمیل معتبر وارد نمایید لطفا گذرواژه را بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید لطفا گذرواژه را مجددا بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید
آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C | یوبرد

در آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C در طول 7 جلسه که ترکیبی از فیلم آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C و کلاس آنلاین رفع اشکال است ، از شروع زبان برنامه نویسی C تا کدنویسی اصولی ، قابل اعتماد و بهینه در زبان برنامه نویسی C را بررسی می کنیم. آموزش زبان برنامه نویسی C فارغ از نرم افزار و سخت افزار مورد استفاده در پروژه های میکروکنترلری و بصورت کاملا پروژه محور است.

 

 مدرس  :   رضا اسدی   ویژگی   : کدنویسی اصولی میکروکنترلرها
 نوع  :    فیلم + پشتیبانی آنلاین   تعداد دانشجو :    ۱۲۰۰ نفر
   تعداد جلسات :     ۷   هزینه آموزش :    ۱۸۰,۰۰۰  تومان

مهندس رضا اسدی مدیر یوبرد، طراح و تولید کنندۀ محصولات مبتنی بر میکروکنترلرها، مجری پروژه و مدرس آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها و برد مدار چاپی PCB، فعال در طراحی خودروهای الکتریکی

توضیحات آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C

معرفی آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C

بسیاری از دانشپذیران « آموزش میکروکنترلرهای AVR » یا « آموزش میکروکنترلرهای ARM STM32  » یا « آموزش میکروکنترلرهای  ARM LPC1768 » یا ... علارغم اینکه نسبت به میکروکنترلر مورد استفاده اطلاعاتی دارند اما در کدنویسی برای یک پروژۀ میکروکنترلری ضعف دارند. این مورد نه تنها در آموزشها بلکه در پروژه ها و در بین انجام دهندگان پروژه ها نیز صادق است. همچنین جالت است که بدانید بسیاری از طراحان حرفه ای کنترلرهای PLC نیز در برخی پروژه ها نیاز به استفاده از زبان برنامه نویسی C خواهند داشت. (آموزش کنترلرهای PLC LOGO یوبرد)

کمبود کدنویس حرفه ای در صنعت. چرا ؟

برخی از دانشپذیران ضعف خود در زبان برنامه نویسی C را متوجه می شوند اما برخی صرفا اینکه می بینند پروژه آنها کار می کند و شاید برخی تدابیر بهینه سازی را هم انجام داده باشند ، دیگر تصور می کنند که پروژۀ تکمیل شده و نیازی به انجام به کار دیگری نیست. دانشپذیرانی که از رشتۀ برق و الکترونیک وارد زمینۀ میکروکنترلرها می شوند ،  به کدنویسی میکروکنترلرها حداقل در شروع کار توجه کمتری دارند. هدفشان بیشتر شناخت عملکرد و کار با میکروکنترلر است و هدف آنها کدنویسی اصولی برای میکروکنترلرها نیست. یکی از مهمترین دلایلی که امروزه کدنویس حرفه ای برای پروژه های میکروکنترلری کم پیدا می شود ، این مورد بوده که پیش از دانش کافی نسبت به زبان برنامه نویسی C ویژۀ میکروکنترلرها شروع به کار با میکروکنترلرها می کنند. و دلیل مهمتر اینکه وقتی بدون دانش کافی نسبت به زبان برنامه نویسی C ویژۀ میکروکنترلرها ، میکروکنترلرها را آموختند ، قبل از اینکه توان کدنویسی خود را افزایش دهند و بتوانند کدنویسی حرفه ای برای پروژه های میکروکنترلری انجام دهند ، وارد بازار کار می شوند و شروع به ساخت پروژه هایی حتی در برخی مواقع پروژه های حساس می کنند.

آیا من کدنویس خوبی استم یا نه؟

در صورتی که پاسخ به سوالات زیر را می دانید ، نیاز به « آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C » ندارید.

 1. آیا با تمام مفاهیم برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C ، از پایه تا پیشرفته آشنایی دارید؟ بطور مثال با اشاره گر ، کتابخانه و یا حافظۀ پویا بصورت کاربردی آشنایی دارید؟ هیچ سوال و نکتۀ مبهمی در آنها برای شما وجود ندارد؟ (شناخت هرچه بیشتر زبان برنامه نویسی C در نوشتن نمونه کدهای حرفه ای کمک بسیاری خواهد کرد. به عبارتی نمی توان به تمام نکات تسلط نداشت و پروژه ای پیچیده را به بهترین نحو ممکن نوشت.)
 2. آیا چهارچوب نوشتن یک نمونه کد حرفه ای را می دانید؟ در پروژه های پیچیده می دانید دقیقا چه چیزی را کجا قرار دهید؟
 3. آیا می توانید نمونه کدی در زبان برنامه نویسی C بنویسید که تغییر در آن بسیار راحت باشد؟ نمونه کدی در زبان برنامه نویسی C که با تغییر چند خط کلا ساختار پروژه تغییر کند و بدون ارور پروژه ساخته شود؟ بطور مثال پروژه با تغییر چند خط از خانۀ هوشمند با میکروکنترلرهای AVR به پروژۀ کارتخوان با میکروکنترلرهای ARM STM32تبدیل شود. ( یوبرد مفتخر است که این قالب نمونه کد را برای اولین بار برای آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C ارائه کرده است.)
 4. آیا می دانید چطور با استفاده از کدهایی که نوشته اید ، عناصر مختلف پروژه را خطایابی کنید و در صورتی که قسمت های مختلف سیستم در شرایط مختلف (نویز و یا خطاهای کاربر) به درستی عمل نکرد ، یا هنگ کرد ، اقدامات صحیح انجام دهید؟
 5. آیا با استانداردهای کدنویسی مثل MICRA آشنایی دارید؟
 6. نکات بهینه سازی سرعت اجرای نمونه کد را می دانید؟
 7. نکات بهینه سازی حجم نمونه کد را می دانید؟

 

اگر در کدنویسی حرفه ای نیستیم ، چه کنیم ؟

به تمام افرادی که به قصد شروع دنیای میکروکنترلرها را دارند یا اینکه در این زمینه کدنویس حرفه ای نیستند پیشنهاد می شود که تقویت توان کدنویسی خود در پروژه ها را در اولویت قرار دهند. در صورتی که این کار در زمان مناسب و به درستی انجام نشود امکان دارد که باعث ضررهای جبران ناپذیر شود. فرایند تبدیل شدن به یک کدنویس حرفه ای در زبان C برای میکروکنترلرها یک پروسۀ زمان بر است. یوبرد مفتخر است که با اثرهایی با عناوین « آموزش زبان برنامه نویسی C ویژۀ میکروکنترلرها» و همچنین « آموزش زبان برنامه نویسی C++ ویژه میکروکنترها» تلاش در کوتاه تر کردن این مسیر برای شرکت کنندگان محترم کرده است.

هدف اصلی یوبرد و ره آورد این آموزش برای شرکت کنندگان چیست ؟

« آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C » ارائه شده توسط یوبرد، با هدف یک آموزش کاملا کاربردی و پروژه محور ارائه شده و در طول آن بر روی مباحث مذکور تا این قسمت ، کار خواهد شد. هدف دست یابی به یک دید صحیح و سطح بالا در انجام پروژه ها و در نهایت انجام اصولی پروژه های میکروکنترلری است. مراحل فوق زمانبرترین مراحل در مسیر یک طراح سیستم های میکروکنترلری است. رسیدن به تمامی این موارد بدون تجربۀ دیگران در حدی زمانبر بوده که در برخی از موارد ، دست یابی به آنها از حوصله خارج بوده و موجب ترک این زمینه می شود. در این دوره هدف کوتاه کردن این زمان است. از طرفی بدون رعایت کردن نکات کدنویسی احتمال زیاد از زمینۀ کدنویسی برای پروژه های میکروکنترلری ضررهایی حاصل می شود. از دیگر اهداف این آموزش نیز انتقال این نکات است.

در طول « آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C » در میان رفع مسائل فوق ، دغدغه هایی از جمله ، اینکه از چه میکروکنترلر یا چه نرم افزاری برای پروژه استفاده کنم و هر سوالی در چهارچوب دوره ، بررسی و پاسخ داده خواهد شد.

« آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C » کاملا پروژه محور بوده و پس از جلسه دوم ، تمامی مطالب در قالب پروژه های میکروکنترلری بیان خواهد شد و مطلب بدون ذکر مثال در پروژه ها نیست. این کار باعث می شود دانشپذیرانی که از گذشته با میکروکنترلرها آشنایی ندارند ، یک دید از دنیای میکروکنترلرها و ادامۀ مسیر پیدا کنند و دانشپذیرانی که با میکروکنترلرها آشنایی دارند ، کاربرد مطالب را متوجه شده و مشکل نمونه کدهایی که تا الان می نوشتند را متوجه شوند. این یکی از مهمترین وجوه تمایز آموزش آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C یوبرد است.

 

از چه میکروکنترلر و چه نرم افزاری استفاده می شود؟ آیا تسلط بر این میکروکنترلر و این نرم افزار خاص برای شرکت در دوره الزامی است؟

یکی از مهمترین اهداف « آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C » مستقل نمونه کد نوشته شده از میکروکنترلر و همچنین نرم افزار مورد استفاده است. و این موضوع در کل طول دوره و بخصوص در جلسات ابتدایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. از طرفی نمیتوان هر جلسه با استفاده از یک نرم افزار و میکروکنترلر کلاس را دنبال کرد به همین دلیل میبایست که یک میکروکنترلر و نرم افزار برای استفاده در این دوره انتخاب شود. اما با چهارچوبی که در طول آموزش بیان می شود ، نمونه کدهای نوشته شده به راحتی قابل تغییر از این میکروکنترلر به میکروکنترلر و نرم افزار دیگر خواهند بود. در نتیجه مطالب این آموزش به نوعی آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرهای AVR با زبان C و آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرهای ARM STM32 با زبان C را پوشش می دهند. چرا که مورد اصلی زبان برنامه نویسی C بوده و درصورتی که بصورت اصولی آموخته شود تفاوتی ندارد که میکروکنترلر مورد استفاده چه میکروکنترلری باشد. باتوجه به این موضوع ، میکروکنترلر این دوره از بین پر استفاده ترین میکروکنترلرهای بازار کشور که میکروکنترلرهای AVR هستند ، میکروکنترلر ATmega128 و نرم افزار محبوب Atmel Studio انتخاب شده است. که نحوۀ کار با نرم افزارهای دوره ، در فایل هایی به عنوان آمادگی پیش از حضور در اولین جلسه ، در حساب کاربری قرار خواهد گرفت و در طول دوره بررس خواهد شد.

در طول « آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C » پروژه نیز بررسی خواهد شد؟

در این آموزش پس از  شناخت ابزار و اصول زبان برنامه نویسی C ، به استفاده از اصول آموخته شده در پروژه ها خواهیم پرداخت که در این مسیر نیز موارد جدیدتری از زبان C را خواهیم آموخت. تعداد 3 پروژه در فیلم آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C بررسی می شود. رفع اشکال این پروژه ها نیز در کلاس آنلاین رفع اشکال انجام خواهد شد. در طول آموزش ویرایش هایی بر روی این نمونه کدها انجام خواهد شد:

کنترلر دور موتور با چهار ویرایش

قفل دیجیتال رمزی-کارتی با دو ویرایش

کنترلر اصولی با ماژول SIM808 با یک ویرایش

 

جمع بندی ویژگی های آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C

 1. کاملا پروژه محور
 2. سعی شده تمامی موارد موردنیاز در کدنویسی میکروکنترلرها به زبان C در سرفصل ها قرار گرفته شود. هدف این بوده که در ادامه مسیر هیچ سوالی بی جواب نمانده یا حداقل در صورتی که در آینده سوالی بوجود آمد ، چهارچوب آن را در این دوره آموزشی گفته شده باشد.
 3. یک قالب کدنویسی جامع در این آموزش ارائه می شود.
 4. در رابطه با کدنویسی اصولی ، قابل اعتماد و بهینه در این آموزش صحبت می شود.

آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C یوبرد فارق از میکروکنترلر و نرم افزار مورد استفاده در پروژه ها بوده و در نتیجه هم برای دانشپذیران میکروکنترلرهای AVR و هم دانشپذیران میکروکنترلرهای ARM مناسب است.

مخاطبین آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C

 1. افرادی که قصد یادگرفتن اصولی و شروع برنامه نویسی میکروکنترلر به زبان C را دارند که پس از آن با پایۀ قوی کار با میکروکنترلرها رو شروع کنند. عمده مخاطبین این دسته افرادی هستند که نیاز دارند به دستورات برنامه نویسی AVR به زبان C تسلط داشته باشند و پیش از آموزش AVR یا همزمان با آن در آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C یوبرد شرکت می کنند.
 2. افرادی که دانشی نسبت به یک یا چند میکروکنترلر داشته و قصد دارند کدنویسی و پروژه های خود را حرفه ای کنند. عمده مخاطبین این دسته افرادی هستند که نیاز دارند به برنامه نویسی میکروکنترلر ARM دانش و تسلط بیشتری پیدا کنند.

در میان دو گروه مخاطب اصلی این دوره ، افرادی که تجربۀ کار با میکروکنترلرها را دارند ارزش و اهمیت نکات بیان شده را بیشتر می دانند. به گروه اول پیشنهاد می شود که این نکات را مهمترین نکات در مسیر بدانند.

پیش نیاز آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C

در این دوره هرآنچه نیاز باشد بیان شده و تنها دانشی نسبت به کامپیوتر نیاز است.

آیا این دوره برای من مناسب است؟ در صورت شبهه در اینکه آیا این دوره برای شما مناسب است یا خیر ، می توان در قسمت «دیدگاه» سوال خود را مطرح بفرمایید.

نمونه فیلم آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C در شناخت ابزار و اصول پایۀ برنامه نویسی - (جلسه 1)

نمونه فیلم آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C در شناخت ابزار و اصول پایۀ برنامه نویسی به زبان C - (جلسه 2)

نمونه فیلم آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C در پیاده سازی اصول آموخته شده زبان C در پروژه کنترل دور موتور قسمت اول – (جلسه 3)

نمونه فیلم آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C در پیاده سازی اصول آموخته شده زبان C در پروژه کنترل دور موتور قسمت دوم – (جلسه 4)

نمونه فیلم آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C در نکات پایانی و استانداردهای برنامه نویسی زبان C – (جلسه 7)

سوالات متداول

 • تفاوت « آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C » یوبرد با مواردی مثل آموزش برنامه نویسی میکروکنترلر ARM یا آموزش دستورات برنامه نویسی AVR به زبان C چیست ؟

  آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C یوبرد یک آموزش فارق از نوع میکروکنترلر مورد استفاده است. از نکات این آموزش برای هر میکروکنترلری چه میکروکنترلرهای AVR و چه میکروکنترلرهای ARM و چه ... می توان استفاده کرد.

 • چه پروژه هایی در طول « آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها به زبان C » بررسی خواهد شد؟

  پروژه های کنترلر دور موتور با چهار ویرایش ، قفل دیجیتال رمزی-کارتی با دو ویرایش ، کنترلر اصولی با ماژول SIM808 با یک ویرایشدر این آموزش بررسی می شود. در این نمونه کدها زبان برنامه نویسی C مورد نظر است .

اگر دیدگاهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.
فرم پاسخ به دیدگاه