لزوم کد تست برای سخت افزار

توسط | 30 مرداد, 1402 | برنامه نویسی میکرو | 0 دیدگاه

لزوم کد تست برای سخت افزار

اخبار جدید یوبرد در اینستاگرام

لزوم کد تست برای سخت افزار، به تسهیل فرایند توسعه برمیگردد. توسعه دهندگان سیستم های متشکل از نرم افزار و سخت افزار، می دانند که در برخی مواقع در مراحل توسعه، امکان دارد به مشکلی برخورد کنند که مشخص نباشد ریشه در نرم افزار یا سخت افزار دارد. در توسعۀ محصولاتی شامل هم نرم افزار و هم سخت افزار، توسط اشخاص یا مجموعه های با هر ابعاد، حتما برای سخت افزارهایی که می سازید، یک کد تست بنویسید. با استفاده از این کد تست در مراحل توسعه هرکجا که نمی دانستید مشکل از سخت افزار است یا نرم افزار، به راحتی سخت افزار را تست کنید و به این سوال به راحتی پاسخ دهید. در غیر این صورت معمولا بابت رسیدن به اینکه ریشۀ مشکل در نرم افزار است یا سخت افزار، زمان زیادی تلف می شود.

شاید که تصور کنید که نیاز نیست که حتما کدی برای تست سخت افزار بنویسید. بر این باور باشید که با ورژن گذاری نرم افزار و ذخیرۀ مرحله به مرحلۀ تغییرات می توان به این نتیجه رسید که مشکل از نرم افزار یا سخت افزار است. روش ورژن گذاری نرم افزار می تواند به این موضوع کمک کند اما شرایطی وجود دارد که با این ورژن گذاری قابل تشخیص نیست. به عنوان مثال سیستم شما منوهای مختلفی دارد که این منوها در حافظۀ EEPROM ذخیره شده باشد. و تعداد این منوها بسیار زیاد مثلا 2000 منو باشد. در حالتی که ورژن قبلی را تست کرده بودید و مشکلی نداشته و ورژن جدید مشکل دارد، نمی توانید به این نتیجه برسید که مشکل از سخت افزار است. چرا که احتمال دارد مقادیر تنظیم شده برای منوها در نرم افزار ورژن قبل و ورژن جدید باهم تفاوت داشته باشد. بطور کلی برای تست باید شرایط دقیقا مشابه باشد و ایجاد این شرایط مشابه گاه بسیار دشوار است.

مطالب مرتبط در میکروآموزش:

گام نخست ورود به دنیای میکروکنترلرها

برنامه نویسی بهینه

کد مرده در برنامه نویسی

رضا اسدی

رضا اسدی

مدیر یوبرد، خالق و توسعه دهندۀ پلتفرم یوبرد، مجری پروژه های الکترونیکی، فعال در صنعت آسانسور، سابقه فعالیت در صنعت خودرو و همکاری در صنعت پزشکی و صنایع دیگر، آموزگار آموزش های یوبرد

جدیدترین های برنامه نویسی در وبلاگ و میکروآموزش

غیر حرفه ای ترین روش کدنویسی

غیرحرفه ای ترین روش کدنویسی

غیر حرفه ای ترین روش در کدنویسی، استفاده از تاخیری است که کل سیستم را منتظر می گذارد.

پیچیدگی نرم افزار

پیچیدگی نرم افزار

پیچیدگی نرم افزار (software complexity) در یک محصول از پیچیدگی عملکرد کدهای آن (رابط های سیستمی متعدد و الزامات پیچیده) سرچشمه می گیرد.

خواندن متغیر قبل از مقداردهی به آن در استاندارد MISRA C++

خواندن متغیر قبل از مقداردهی به آن در استاندارد MISRA C++

خواندن متغیر قبل از مقداردهی به آن در استاندارد MISRA C++، ممنوع شده است.

آرایه با کلاس حافظۀ خارجی

آرایه با کلاس حافظۀ خارجی

آرایه با کلاس حافظۀ خارجی (در زمانی که آرایه با extern اعلان شود.)، در استاندارد MISRA C الزاماتی دارد.

پیش ثبت نام تا به حد نصاب رسیدن کلاس خصوصی 3 نفرۀ آموزش STM32

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 4 دقیقه است