U BOARD ir.

ورود به حساب کاربری
مرا بخاطر بسپار
گذرواژه را فراموش کرده اید؟
هنوز ثبت نام نکرده اید؟ تنها سه گزینه برای ثبت نام ثبت نام

U BOARD ir.

ثبت نام
ثبت نام
لطفا تمامی موارد خواسته شده را تکمیل نمایید لطفا ایمیل معتبر وارد نمایید لطفا گذرواژه را بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید لطفا گذرواژه را مجددا بیشتر از 6 کاراکتر وارد نمایید
آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط | یوبرد

در آموزش میکروکنترلرهای ARM STM32 مقدماتی و متوسط یوبرد در طول 8 جلسه که ترکیبی از فیلم آموزش میکروکنترلر ARM STM32 و کلاس آنلاین رفع اشکال است ، تئوری صحیح و دقیق تمام سرفصل ها و نمونه کدهای متعدد عملیاتی که تمامی آنها با دو روش 1_ رجیستری و 2_ استفاده از کتابخانه های HAL برای میکروکنترلرهای STM32F1 نوشته شده اند را بررسی می کنیم. همچنین آموزش ها با میکروکنترلرهای دیگر بطور مثال میکروکنترلر LPC1768 مقایسه می شود.

 

 مدرس  :   رضا اسدی   ویژگی   : شروع حرفه ای ARM STM32
 نوع  :    فیلم + پشتیبانی آنلاین   تعداد دانشجو :    ۱۲۰۰ نفر
   تعداد جلسات :     ۸   هزینه آموزش :    ۲۱۰,۰۰۰  تومان

مهندس رضا اسدی مدیر یوبرد، طراح و تولید کنندۀ محصولات مبتنی بر میکروکنترلرها، مجری پروژه و مدرس آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرها و برد مدار چاپی PCB، فعال در طراحی خودروهای الکتریکی

توضیحات آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط

معرفی آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط یوبرد

امروزه شرکت های معروف سازندۀ میکروکنترلرها همگی به حدی در ساخت تراشه مسلط هستند که نه تنها ما به عنوان کاربر بلکه شرکت های رقیب هم نمی توانند به تراشه های یکدیگر نقد نقص فنی وارد کنند. و امروزه در محصولات از میکروکنترلرهای مختلف که شاید نام برخی از آنها به گوش بسیاری از کاربران نرسیده باشد، استفاده می شود. لذا امروزه در انتخاب میکروکنترلرها یکی از اصلی ترین پارامترها ، در دسترس بودن تراشه های آن و ابزار های راهنمای مناسب جهت تسهیل در کار با آنها است. که امروزه در کشور این ویژگی برای میکروکنترلرهای STM32 وجود دارد. پیشنهاد می کنم در نوشتۀ « معرفی میکروکنترلر » با دنیای میکروکنترلرها آشنایی کلی پیدا کنیم.

 

چرا میکروکنترلرهای STM32 ؟

از میان چند شرکت معروف سازندۀ میکروکنترلر در دنیا ، چند تا از این شرکت ها معروف بوده و فعالان دنیای میکروکنترلرها حداقل نام آنها را شنیده اند. یکی از محصولات شرکت ST  میکروکنترلر است. این شرکت در ساخت میکروکنترلرهای خود از معماری های مختلف پردازنده های ARM استفاده می کند. در سالهای اخیر در کشور از میکروکنترلرهای ARM STM32 که یک سری از میکروکنترلرهای شرکت ST بوده استقبال خوبی شده است. از مهمترین دلایل استقبال از یک محصول سخت افزاری ، فراهم کردن فایل های راهنما و نرم افزارهای مناسب به منظور تسهیل استفاده از آن محصول سخت افزاری است. این شرکت فایل های متعدد راهنمای استفاده و دیتاشیت های این شرکت و همچنین مجموعه نرم افزار های stm32cube را ارائه کرده است. از طرفی در دسترس بودن این تراشه ها در کشور و قیمت مناسب آنها از دیگر دلایل استقبال از آنها در کشور بوده است. مطالب مذکور ، برخی از دلایلی بود که باعث ارائۀ « آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط » توسط یوبرد شده است. امروزه این سری میکروکنترلرها به سرعت در کشور درحال فراگیر شدن هستند . به حدی که بسیاری بر این باور هستند که تا مدت زیادی این سری از میکروکنترلرها پرفروش ترین میکروکنترلرهای کشور خواهند بود.

 

چرا آموزش میکروکنترلرهای STM32F1 یوبرد؟

یوبرد مفتخر است که بهترین پکیج آموزشی STM32 را ارائه کرده است. در ادامه با بیان ویژگی ها و وجوه تمایز به تشریح این موضوع می پردازیم:

 1. مهمترین سرفصل ها برای شروع

در آموزش میکروکنترلرهای STM32 یوبرد ، سرفصل ها به نحوی درنظر گرفته شده که مهمترین مباحث برای کار با میکروکنترلرهای STM32 را در بر داشته باشد. این مورد در قسمت سرفصل های آموزش مشهود است.

 1. قدم به قدم تئوری ، منتهی به انجام کاربردهای عملی

در آموزش میکروکنترلرهای STM32 یوبرد ، تمامی سرفصل ها بلااستثنا ، پس از بررسی تئوری و نوشتن نمونه کد ، نتیجۀ آن در عمل بر روی سخت افزار برنامه ریزی شده و مشاهده می شود. همچنین در هر مبحث پس از بیان تئوری ، نکات استفادۀ عملیاتی آن ذکر می شود.

 1. ارتباط مستقیم با دیتاشیت و رجیسترها

همانطور که میدانیم بسیاری از منابع فارسی در زمینه میکروکنترلرها ، ترجمه بوده و در بسیاری از آنها اشتباهاتی وجود دارد که تاثیرات بسیار نامطلوبی دارد. در این آموزش دیتاشیت های ارائه شده توسط شرکت های سازنده ( بطور مثال دیتاشیت میکروکنترلرهای STM32 خانواده STM32F1 ) مرجع آموزش است. استفاده از دیتاشیت باعث مرتفع شدن مشکلات مذکور ، تسلط بیشتر بر مبحث موردنظر و افزایش توانایی تحلیل منابع زبان انگلیسی می شود.

از طرفی بر این مورد اعتقاد داریم که در شروع آموزش های میکروکنترلری استفاده از توابع سطح بالا اشتباه است. البته دانش نسبت به نرم افزارهای stm32cube و استفاده از کتابخانه های سطح بالای HAL نیز نیاز است. به همین دلیل در تمامی سرفصل ها ، تمامی نمونه کدها با دو روش استفاده از مقدار دهی مستقیم به رجیسترها و همچنین استفاده از کتابخانه های HAL انجام می شود.

 1. نکات و جزئیات هر سرفصل از زمانبرترین قسمت های آن

در آموزش میکروکنترلرهای STM32 خانواده STM32F1 یوبرد هدف تنها ذکر سرفصلها نیست. ذکر نکات مهم و عملیاتی از اهمیت بالایی برخوردار است. تمامی سرفصل ها با ذکر نکات آن همراه است. نمونۀ این نکات را می توانید در فیلم آموزش میکروکنترلر ARM STM32 که به عنوان ویدئوهای نمونۀ سرفصل ها در همین صفحه قرار گرفته مشاهده بفرمایید.

 1. مقایسه با میکروکنترلرهای AVR و میکروکنترلرهای ARM LPC

در آموزش میکروکنترلرهای ARM شرکت ST در تمامی سرفصل ها مطالب گفته شده با میکروکنترلرهای دیگر شرکت ها ، بخصوص میکروکنترلرهای AVR و میکروکنترلرهای  ARM LPC مقایسه می شود. این امر از مهمترین عوامل برای گسترش فعالیت دانشپذیران بوده و یکی از ویژگی های مهم فیلم آموزش میکروکنترلر ARM STM32 و کلاس های رفع اشکال آنلاین یوبرد است. نمونه ای از این مقایسه را می توانید در لینک « بافر در USART میکروکنترلرها – نرم افزاری و سخت افزاری » مشاهده بفرمایید.

مخاطبین آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط یوبرد

دانشپذیران علاقه مند به آموختن کار با میکروکنترلرهای ARM STM32 بصورت اصولی و بدون وجود نکتۀ مبهم در سرفصل های مربوطه و علاقه مند به ارتقای دانش خود نسبت به میکروکنترلرهای STM32 مخاطب این آموزش هستند.

پیش نیاز آموزش میکروکنترلرهای ARM STM32 یوبرد

 1. زبان برنامه نویسی C

آموزش برنامه نویسی میکروکنترلرهای STM32 و بطور کلی آموزش برنامه نویسی C یا C++ مورد بحث این آموزش نبوده و فرض بر این است که شرکت کنندگان بر این زمینه اشراف دارند. برای کدنویسی اصولی و حرفه ای و در نتیجه بهره بری خوب از این آموزش ، پیشنهاد می شود که آموزش «زبان برنامه نویسی C ویژۀ میکروکنترلرها» را قبل یا همزمان با این آموزش شرکت کرده باشید. آموزش زبان برنامه نویسی C ویژه میکروکنترلرها یک نیاز مهم برای دانشپذیران آموزش میکروکنترلرهای STM32 است.

 1. یک میکروکنترلر 8 بیتی مثل میکروکنترلرهای AVR

سرفصل های این آموزش با فرض این بیان می شوند که مباحث مربوطه را در یک میکروکنترلر دیگر بطور مثال میکروکنترلرهای AVR آشنایی هرچند اندک داریم (لینک آموزش میکروکنترلرهای AVR مقدماتی و متوسط یوبرد) . به دانشپذیرانی که با هیچ میکروکنترلر دیگری آشنایی نداشته و قصد شروع آموزش دنیای میکروکنترلرها با این آموزش را دارند پیشنهاد می شود که در این آموزش شرکت نکنند. می توانند ابتدا آموزش AVR را شرکت کرده و سپس در این آموزش شرکت کنند و یا اینکه بصورت همزمان با این آموزش در آموزش AVR نیز شرکت کنند.

 

بدون آموزش میکروکنترلرهای AVR در آموزش میکروکنترلرهای ARM STM32 یا میکروکنترلرهای  ARM LPC شرکت کنیم؟

دانش نسبت به یک میکروکنترلر 8 بیتی مثل میکروکنترلرهای AVR پیش نیاز تقریبا تمامی آموزش های میکروکنترلرهای امروزی است. اگر یک دوره آموزشی اختصاصی یا اینکه یک دوره آموزشی میکروکنترلرهای 32بیتی بدون نیاز به پیش نیاز میکروکنترلرهای AVR مشاهده کردید ، می توانید شرکت کنید. اما در این شرایط باز هم پیشنهاد می شود قبل از آن با یک میکروکنترلر 8 بیتی آشنایی داشته باشیم. فعالیت بصورت حرفه ای در زمینۀ میکروکنترلرها نیازمند دانش نسبت به چند میکروکنترلر از شرکت های مختلف است. امکان دارد که در میان این میکروکنترلرها تنها یکی از آنها به عنوان میکروکنترلر تخصصی برای یک شخص انتخاب شود. اما دانش نسبت به چند میکروکنترلر از شرکتها و با ویژگی های متفاوت برای کارکردن بصورت حرفه ای در زمینۀ میکروکنترلرها نیاز است . در نتیجه پیشنهاد می شود حتی اگر که هدف اصلی آموختن یک میکروکنترلر قوی امروزی است ، آموزش را از یک میکروکنترلر 8 بیتی مثل میکروکنترلرهای AVR یا میکروکنترلرهای PIC شروع بفرمایید. دوره های آموزشی میکروکنترلرهای 32 بیتی مثل این آموزش و یا آموزش STM32 پیشرفته (لینک) و یا  آموزش میکروکنترلرهای  ARM LPC1768 (لینک آموزش)  با پیش فرض این که دانشپذیران با یک میکروکنترلر 8 بیتی آشنایی دارند یا بصورت همزمان با این دوره شرکت کرده اند ، انجام می شود.

آیا آموزش میکروکنترلرهای ARM STM32 مقدماتی و متوسط یوبرد برای من مناسب است؟ در صورت شبهه در اینکه آیا این آموزش برای شما مناسب است یا خیر ، می توان در قسمت «دیدگاه» سوال خود را مطرح بفرمایید.

همچنین اگر تفاوت کنترل های PLC با میکروکنترلرها و اهمیت و کاربرد آنها را نمی دانیم ، توضیحات « آموزش جامع PLC LOGO زیمنس یوبرد » را مطالعه بفرمایید.

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط در نصب نرم افزارها ، شناخت پردازنده ها و واحد IO در میکروکنترلرهای STM32F1 - (جلسه 1)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط در وقفه و وقفه خارجی در میکروکنترلرهای ARM STM32 خانواده STM32F1 - (جلسه 2)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط در روش های برنامه ریزی ، واحد RCC و بستر سخت افزاری میکروکنترلرهای STM32F1 - (جلسه 3)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط در واحد مبدل آنالوگ به دیجیتال ADC در میکروکنترلرهای ARM STM32 خانواده STM32F1 - (جلسه 4)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط در واحد تایمر کانتر Timer Counter در میکروکنترلرهای ARM STM32 خانواده STM32F1 - (جلسه 5)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط در واحد تایمر کانتر Timer Counter در میکروکنترلرهای ARM STM32 خانواده STM32F1 - (جلسه 6)

نمونه فیلم آموزش میکروکنترلرهای ARM سری STM32F1 مقدماتی و متوسط در واحد یوزارت USART یا UART در میکروکنترلرهای ARM STM32 خانواده STM32F1 - (جلسه 7)

سوالات متداول

 • مقدار دهی مستقیم به رجیسترها یا استفاده از کتابخانه های HAL و نرم افزار STM32CubeMx ؟

  در آموزش میکروکنترلرهای ARM STM32 مقدماتی و متوسط یوبرد تمام نمونه کدها به دو روش رجیستری و همچنین کتابخانه های HAL با استفاده از نرم افزارهای Keil و STM32CubeMX انجام می شوند. همچنین در طول دوره نرم افزار IDE جدید شرکت ST با نام STM32CubeMX نیز معرفی و استفاده می شود.

 • میکروکنترلر مورد استفاده چیست؟

  در آموزش میکروکنترلرهای ARM STM32 مقدماتی و متوسط یوبرد میکروکنترلر STM32F103VET6 (میکروکنترلر دیگر از خانوادۀ STM32F1 با پکیج 100 پایه را نیز می توان انتخاب کرد) که بر روی سخت افزار برد توسعه STM32F1 یوبرد تدارک دیده شده مورد استفاده قرار می گیرد.

 • از نرم افزار شبیه ساز استفاده می شود؟ نمونه کدها در عمل تست می شوند؟

  از نرم افزار شبیه ساز در آموزش میکروکنترلرهای ARM STM32 مقدماتی و متوسط یوبرد استفاده نمی شود. تمامی نمونه کدها در عمل بر روی برد توسعه STM32F1 یوبرد ارزیابی می شوند.

 • مطالب بیان شده برای دیگر خانواده های میکروکنترلرهای ARM STM32 نیز قابل استفاده است؟

  سرفصل هایی که در آموزش میکروکنترلرهای ARM STM32 مقدماتی و متوسط یوبرد بیان می شود را می توان بطور کلی برای آموزش دیگر خانواده های میکروکنترلرهای ARM STM32 استفاده کرد. اما این سرفصل ها در جزییات با هم تفاوت دارند و هرچند به عنوان خط و مشی آموزش می توان استفاده کرد اما نمی توان برای کار با دیگر خانواده های میکروکنترلرها به عنوان مرجع مورد استفاده قرار داد.

اگر دیدگاهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.
نویسنده: شاهین نصیری تاریخ: ۸ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰۱:۵۳:۵۹ ق.ظ
سلام من تازه با شما آشنا شدم استاد اسدی و آموزش ها رو تهیه کردم هنوز کلاس آنلاین نیومدم. یعنی سوالی برام پیش نیومده. واقعا اینکه هم با HAL و هم رجیستری درس میدید عالیه. خواستم تشکر کنم.
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۸ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰۲:۲۷:۴۷ ب.ظ

سلام. خواهش میکنم. سعی شده فیلمها طوری باشه که واقعا نیاز به پشتیبانی نداشته باشه. این فیلم ها همه چند مرتبه ویرایش شدن. ولی خب پشتیبانی هم قرار گرفته که بالاخره هیچ سوالی بی جواب نمونه.

نویسنده: صادق تاریخ: ۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰۳:۴۰:۱۸ ب.ظ
سلام الان این دوره رو ثبت نام کنیم به چه شکل برگزار میشه؟ انلاینه و جلسه به جلسه برگزار میشه؟ یا ویدیو میذارید جلسه به جلسه یا اینکه میتونیم همه جلسات رو با هم بعد از ثبت نام دانلود کنیم؟
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۸ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰۲:۲۵:۱۲ ب.ظ

سلام. بعد از ثبت نام می توانید همه جلسات را دانلود کنید. و جمعه هر هفته در کلاس آنلاین رفع اشکال شرکت کنید.

نویسنده: jaber تاریخ: ۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰۳:۱۸:۴۴ ب.ظ
واقعا بی نظیر. استاد به نظرم آموزشهاتون رو به زبان انگلیسی هم درست کنید خیلی استقبال میشه.
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت: ۰۸:۰۱:۰۷ ب.ظ

سلام آقا جابر. تحریم ها روی عرضۀ محصولات و خدمت در بستر اینترنت از ایران به دیگر کشورها هم تاثیر گذاشته. ولی در برنامه داریم. ممنون از پیشنهادتون

نویسنده: هژار رحیم زاده تاریخ: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۸:۰۷:۰۷ ب.ظ
این آموزش چند ساعت است؟
نویسنده: رضا اسدی تاریخ: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۴۴:۳۰ ب.ظ

 سلام. 8 جلسه که بطور میانگین هرجلسه تقریبا 2 ساعت مفید

نویسنده: مجید قاسمی تاریخ: ۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت: ۰۸:۵۹:۴۸ ب.ظ

سلام. توی این آموزش واقعا مطالب خیلی خوبی گفته میشه. مثل خیلی جاهای دیگه مطالب سطحی گفته نمیشن. جاهای دیگه ای هم وجود دارن که مطالب رو سطحی نمیگن. اما هزینه اونها قابل مقایسه با هزینه این آموزش نیست. مشخصه خیلی روی اون دقت شده و ویرایش شده. چون حتی اگر اشتباه لفظی هم توی آموزش باشه، یک زیرنویس می نویسن که اشتباه لفظی هست و درستش رو هم می نویسن. خلاصه تشکر میکنم از یوبرد و استاد اسدی

فرم پاسخ به دیدگاه