تاخیر میکروثانیه ای در میکروکنترلرها

توسط | 18 مرداد, 1402 | میکروآموزش, میکروکنترلر میکرو | 0 دیدگاه

تاخیر میکروثانیه ای در میکروکنترلرها

آموزش STM32 یوبرد، شروع بازی ST

اخبار جدید یوبرد در اینستاگرام

تاخیر میکروثانیه ای در میکروکنترلرها روش ساختی متفاوت از تاخیر میلی ثانیه ای دارد. همچنین هردوی این تاخیرها هم بصورت Blocking و هم بصورت Non Blocking قابل پیاده سازی هستند.

  • روش Blocking: به این معنی که کل سیستم را منتظر اتمام این تاخیر بگذارد. استفاده از روش Blocking صرفا برای تاخیرهای میکروثانیه ای و در برخی موارد خاص و محدود در پروژه قابل قبول است. اما بجز آن بطور کلی روش Blocking قابل قبول و حرفه ای نیست و در سیستم های حیاتی استفاده نمی شود.
  • روش Non Blocking: در این روش تاخیر بوجود آمده، کل سیستم را منتظر نمی گذارد. فقط یک قسمت از برنامه منتظر می ماند و مابقی برنامه به فعالیت خودش ادامه می دهد. این روش هم برای تاخیر میلی ثانیه ای و هم برای تاخیر میکروثانیه ای روش بهتری است.

تاخیر میلی ثانیه ای در میکروکنترلرها به صورت Non Blocking، معمولاً توسط OSها یا پلتفرم‌ها ایجاد می شود. معمولا اگر پردازنده دارای تایمر SysTick باشد، با استفاده از این تایمر و در غیر این صورت از دیگر تایمرهای میکروکنترلر پیاده سازی می شود.

تاخیر میکروثانیه ای در میکروکنترلرها به صورت Non Blocking، معمولاً توسط OSها یا پلتفرم‌ها ایجاد نمی‌شوند. زیرا برای این کار باید وقفۀ یک تایمر، حداقل هر یک میکروثانیه اتفاق بیفتد. وقفه‌ای با این سرعت و به صورت پیوسته، باعث افزایش بار پردازشی CPU می‌شود. در بسیاری از پروژه‌ها، معایب این موضوع بیشتر از مزایای آن است. برای استفاده از این چنین تاخیری باید خودتان یک تایمر را به نحوی فعال و از آن استفاده کنید که کمترین پردازش را از پردازنده بگیرد.

در بسیاری از پروژه هم به تاخیر میلی ثانیه ای و هم میکروثانیه ای نیاز است. به این منظور نیاز به الگوی بهینه و یکپارچه در پروژه و پروژه های خود داریم.

نحوۀ صحیح و اصولی استفاده از چنین تاخیری در کتابخانه Delay برای میکروکنترلر یوبرد ارائه شده است.

رضا اسدی

رضا اسدی

مدیر یوبرد، خالق و توسعه دهندۀ پلتفرم یوبرد، مجری پروژه های الکترونیکی، فعال در صنعت آسانسور، سابقه فعالیت در صنعت خودرو و همکاری در صنعت پزشکی و صنایع دیگر، آموزگار آموزش های یوبرد

جدیدترین های میکروکنترلر در وبلاگ و میکروآموزش

از کدویژن استفاده نکنید.

دیگه استفاده از CodeVision زشته

اگر دانشپذیر یا مدرس در این زمینه هستید، پیشنهاد می کنیم که از این نرم افزار استفاده نکنید. برای کار با میکروکنترلرهای AVR به سراغ نرم افزارهایی مثل Atmel Studio و Visual Studio بروید.

از چه میکروکنترلری استفاده کنیم؟

از چه میکروکنترلری استفاده کنیم؟

اگر نیاز به یک جواب کلیدی دارید، پاسخ آن میکروکنترلر STM32 است. امروزه میکروکنترلرهای STM32 بهترین گزینه برای شما در ایران و آسیا و بسیاری از کشورهای دنیاست.

پروگرام کردن میکروکنترلر از راه دور

لزوم پروگرام کردن میکروکنترلر از راه دور

پروگرام کردن میکروکنترلر از راه دور امروزه در بسیاری از پروژه ها پیاده سازی شده و رفته رفته درحال گسترش است.

تجربۀ کار با میکروکنترلرهای GD32

تجربۀ کار با میکروکنترلرهای GD32

تجربۀ کار با میکروکنترلرهای GD32 ساخت شرکت Giga Device که کپی میکروکنترلرهای STM32 هستند، در این نوشته ارائه شده است.

مشاوره آموزشی و شغلی یوبرد، نقشۀ گنج

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 4 دقیقه است