توابع و داده های static در استاندارد MISRA C

توسط | 12 مرداد, 1402 | برنامه نویسی میکرو, میکروآموزش | 0 دیدگاه

توابع و داده های static در استاندارد MISRA C

اخبار جدید یوبرد در اینستاگرام

توابع و داده های static در استاندارد MISRA C در چند الزام مورد بحث قرار گرفته که در این پست الزام شمارۀ 8.11 را بررسی می کنیم.

فیلم آموزش استاندارد MISRA C

متن این الزام از استاندارد MISRA C که یک قانون الزامی بوده به شرح زیر است:

The static storage class specifier shall be used in definitions and declarations of objects and functions that have internal linkage.

The static and extern storage class specifiers can be a source of confusion. It is good practice to apply the static keyword consistently to all declarations of objects and functions with internal linkage.

ترجمۀ این عبارت بشرح زیر است:

در تعریف و اعلان توابع و داده‌هایی که لینک داخلی دارند، یعنی تنها در یک فایل استفاده می‌شوند، باید از مشخص کنندۀ کلاس حافظۀ static استفاده شود. دلیل این موضوع این است که ممکن است دربارۀ این که متغیر یا تابعی، extern یا static است، ابهام به وجود بیاید. استفاده از کلمۀ static این ابهام را برطرف می‌کند. (استاندارد MISRA C، قانون 8.11)

بنا بر متن این الزام، در توسعۀ برنامه به زبان C برای سیستم های حیاتی، باید برای تمامی توابع و داده هایی که تنها در یک فایل استفاده می شود، از عبارت static استفاده کنیم. این الزام یکی از الزامات پیرامون استفاده از توابع و داده های static است.

استاندارد MISRA C یک استاندارد کدنویسی به زبان C برای سیستم های حیاتی است. امروزه MISRA C برای تمامی سیستم های دیجیتال برنامه پذیر استاندارد با زبان C، مورد استفاده قرار می گیرد. در فیلم آموزش استاندارد MISRA C ، دستورالعمل های استفاده از زبان C در سیستم های حیاتی را خواهیم آموخت. همۀ برنامه نویسان میکروکنترلر باید مخاطب این آموزش باشند. مطالعه و درک این استاندارد دشوار است. در فیلم آموزش استاندارد MISRA C یوبرد، تمامی نکات مبهم، تشریح شده اند.

رضا اسدی

رضا اسدی

مدیر یوبرد، خالق و توسعه دهندۀ پلتفرم یوبرد، مجری پروژه های الکترونیکی، فعال در صنعت آسانسور، سابقه فعالیت در صنعت خودرو و همکاری در صنعت پزشکی و صنایع دیگر، آموزگار آموزش های یوبرد

جدیدترین های برنامه نویسی در وبلاگ و میکروآموزش

پیچیدگی نرم افزار

پیچیدگی نرم افزار

پیچیدگی نرم افزار (software complexity) در یک محصول از پیچیدگی عملکرد کدهای آن (رابط های سیستمی متعدد و الزامات پیچیده) سرچشمه می گیرد.

لزوم کد تست برای سخت افزار

لزوم کد تست برای سخت افزار

لزوم کد تست برای سخت افزار، به تسهیل فرایند توسعه برمیگردد.

خواندن متغیر قبل از مقداردهی به آن در استاندارد MISRA C++

خواندن متغیر قبل از مقداردهی به آن در استاندارد MISRA C++

خواندن متغیر قبل از مقداردهی به آن در استاندارد MISRA C++، ممنوع شده است.

آرایه با کلاس حافظۀ خارجی

آرایه با کلاس حافظۀ خارجی

آرایه با کلاس حافظۀ خارجی (در زمانی که آرایه با extern اعلان شود.)، در استاندارد MISRA C الزاماتی دارد.

پیش ثبت نام تا به حد نصاب رسیدن کلاس خصوصی 3 نفرۀ آموزش STM32

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 4 دقیقه است